| liviu9898 a întrebat:

Am o problema la informatica(in c++) la care nu ii prea dau de cap:
"Scrieti u program care citeste de la tastatura un numar natural cu patru cifre si care afiseaza pe cate un rand cifrele numarului,incepand cu cifra cea mai semnificativa."
Am reusit sa scriu cifrele numarului pe cate un rand, ca de exemplu:
introduc numarul "6754"
se va afisa:
Ce nu am inteles este partea cu cifra semnificativa.
Va rog frumos daca m-ati ajuta, as fi recunoscator
FUNDA!

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Cifra cea mai semnificativa este prima cifra, cifra cel mai putin semnificativa este ultima cifra.

Alte sinonime ar putea fi : cea mai semnificativa cifra = cea mai importanta cifra.

In concluzie, ai rezolvat corect problema.