| Fananime24580 a întrebat:

Salut! Aș vrea sa ma ajutați in legătura cu așa zișii mei "prieteni", nu știu de voi dar eu sunt o persoana care pune suflet intr-o prietenie si care s-ar sacrifica pentru persoana aceea și încearcă întodeauna sa fie bine.
Dar de la un timp simt ca am fost lăsat balta de către așa zisul meu "prieten" pentru altul, zic asta deoarece el nici nu ma mai baga in seama, nici nu mai schimbam 2 cuvinte. De exemplu azi nu am vorbit deloc. Pe el in schimb îl durea fix in cot și vorbea cu celălat. Și când de exemplu când vreau și eu sa ma bag in seama "prietenul" meu zice "nu vezi ca nu te baga nimeni in seama?" Sau "ce te bagi in seama" și eu ca fire încep sa stau tăcut toată ziua și sa nu ii mai ofer importantă nimănui. Sincer ma simt folosit, adică doar când ai nevoie de mine ma contactezi happy dar in rest nimic.
Au mai fost momente și când nu era așa, vorbeam toată ziua, glumeam, radeam chestii tipice de prieteni. Azi de exemplu el n-a vorbit deloc cu mine fiind și in banca cu el, dar in schimb el începuse sa vorbească cu celălalt toată ziua, iar după ore am mers cu toții pana la un magazin și "prietenul" i-a făcut cinste și pe mine m-a lăsat balta (nu vreau sa par ca sunt prietenul ăla dupa bani sau chestii materiale, adică personal pe mine ma bucura orice gest sau doar prietenia) și de obicei mie îmi lua, zicea "ce vrei sa îți iau?" Și eu ziceam "nimic ca nu-mi trebuie" și el tot insista si îmi lua si ma deranjează ca mi-a fost furat un prieten drag. Dar cred ca doar ma folosește laughing adica nu e prima data, dar nici ultima data când dau de prieteni cu 2 fețe, nici nu știu ce sa mai cred (eu mai sunt si o fire obsesivă si care sunt atent chiar si la cele mai mici detalii) dar refuz sa fiu ultima varianta a lui happy si cred ca dacă as vorbi cu el nu aș rezolva nimic sincer, așa ca astept sfaturi de la voi.

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Cred că cel mai bine ar fi să te îndepărtezi treptat de el. E clar că e genul acela care cum îl bagă altul în seama gata nu te mai cunoaște. Mai bine singur decât într-o companie proastă.

7 răspunsuri:
| hyunlix a răspuns:

Bună, multe persoane suntem în aceași situație ca și tine, mereu sunt a doua variantă a prietenei mele, mă înjosește în fața altor persoane îndeosebi de gen masculin ca să pară mai,, cool ". Ți-aș sugera să vorbești cu prietenul tău doar între 4 ochi deși dânduți acest sfat eu nu aș avea curajul să o fac, însă tu încearcă,totul e posibil dacă cu adevărat îți dorești. Dacă răspunsul lui va fi ceva de genul,, Oh, ba nu, doar ți se pare, eu vă tratez la fel și nu fac diferențe " e clar depărtează-te de el, l-ai pierdut... însă dacă va încerca să rezolve situația și își va cere scuze poate mai sunt șanse de a vă păstra prietenia. Sper că sfatul meu ți-a fost cât de cât de folos.

| Fananime24580 explică (pentru hyunlix):

Nu știu nu cred ca a-și putea sa ii spun asta fiindaca o sa zica poate "ca nu-i pasa" adică a mai zis asta dar cred ca glumea așa părea acum nu știu ce sa zic, poate e mai bine sa nu mai îmi pierd timpul cu astfel de persoane

| hyunlix a răspuns (pentru Fananime24580):

În cazul acesta persoana respectivă nu te merită ca prieten, depărtează-te de respectivul, nu vei regreta.

| Fananime24580 explică (pentru hyunlix):

Sau ar trebui sa ii dau mesaj și sa ii spun ca nu-i Ok ceea ce face?