| SuntDoiAnonimi a întrebat:

Acum două săptămâni am avut banchetul, unde m-am apropiat foarte tare de o fată, adică am devenit prieteni destul de buni.Totusi avem caractere complet diferite.Eu sunt tipul ăla, de sta la locul lui si nu iese in evidenta prea des(doar cand vine vorba de manele, atunci rup), timid si etc.Ea este exact opusul.Cu toate astea, încă de când am dansat la banchet toți ne-au urat casă de piatră iar eu radeam cu ea despre tema asta.Gen..."cum ar fi?" si altele(atunci nu imi plăcea de ea).O prietena de a mea foarte bună din clasa a observat că parcă ii acord cam multa atentie si m-a luat la întrebări.M-a tras de limba și i-am spus cam tot si m-a intrebat daca vreau sa ma combine cu ea.Eu am spus că nu stiu, însă ea a început deja cu planurile si etc.S-a dus la o prietena de-a fetei de care imi place si i-a spus.Aceasta a batut apropouri cu fata de care-mi place, gen "ce băiat drăguț, ati arătat foarte bine impreuna, etc" însă ea a spus că nu-i trebuie iubit si ca nu vrea nicio relatie cu nimeni si ca pe mine ma vede doar ca un prieten foarte bun.In momentul ala, trebuie sa recunosc, am "alunecat" putin in depresie pentru ca eu voiam să fim mai mult de atat.Am avut noroc cu niste prieteni buni care m-au încurajat si, spun ei, ea ar fi spus asta doar pentru ca urmeaza examenul.Cand eram afara cu ei, m-au facut sa ii dau mesaj si asa am vorbit cu ea.In acele momente,era si ea afara, dar nu am mers la ea(stiu am fost foarte prost, regret mult dar sunt foarte timid). Ironia face ca si prietena ei ii spunea sa meargă spre mine însă ea refuza, dintr-un motiv pe care nu voia să-l spuna.Totusi cand am ajuns acasă i-am dat mesaj si i-am spus, printre altele, ca intr-o zi cand iese pe afară și are chef(vorbeam de fotbal, e mai baietoasa)sa ma cheme si pe mine.De atunci nu am mai tinut legatura fiindca nu prea am mai văzut-o.Prietenii mei imi spun sa o invit la suc sau sa fac ceva...Sa-i scriu un mesaj de genul "vad ca tu nu ai avut curaj sa ma inviți asa ca o fac eu".Va dati seama ce dificil imi este sa fac asta, având în vedere toate cele de mai sus.As aștepta să treacă examenul si dupa as invita-o ca sa "sărbătorim", însă sunt indecis.Am scris această întrebare deoarece as vrea sa imi oferiți niste sfaturi, păreri sau opinii, ce ar fi cel mai bine sa fac din punctul vostru de vedere.Va multumesc daca ati citit pana aici!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

PRoblema cea mai mare in situatie asta e implicarea celorlalti. Se pune foarte multa presiune pe ea din toate partile si asta o intimideaza si o face sa te refuze cand ea poate n-ar vrea dar pur si simplu nu mai vrea sa fie presata. Nu le mai permite altora sa se bage ca doar strica totul. Iar cu sucul da, e o idee buna, asteapta sa va dati examenele si dupa ce vin rezultatele o poti intreba ce a facut, mai vorbiti si apoi strecori un " hai la un suc sa sarbatorim, fac cinste ca-s fericit ca am luat nota mare" sau ceva de genul, fa-i invitatia intr-un mod prietenos si amuzant ca sa nu fie evidenta intentia pentru care o chemi sa iasa.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Mai poti vorbi cu ea in timpul examenelor gen s-o intrebi cum se descurca la mate/romana, ce crede ca pica, daca e pregatita, o incurajezi daca vezi ca-i stresata

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți încerca să vorbești cu ea după examene, oricum nu ai nimic de pierdut.

| gramaioana123455 a răspuns:

Am citit pana acolo!laughing O opinie: Aștepta să treacă examenul si invit o după sa sărbătoriți. Daca nu o sa fie cu fata asta mai sunt 7 miliarde de persoane pe pamant laughing)