| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 12 ani si 60 kg, imi poate zice cineva cum pot slabi destul de repede?

19 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Nu mai manca lucruri care ingrasa.

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

"Lucruri care ingrasa" Imi poti spune si mie alimente care te ingrasa ca eu nu am auzit de asa ceva.

| peperonies a răspuns (pentru Kerre):

Zahar, faina, cartofi, cereale, orez.

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

Deci vrei sa zici ca daca voi consuma orez automat ma voi ingrasa? Orez-ul contine o cantitate mare de carbohidrati care nu trebuie eliminati din alimentatie, la fel si celelalte alimente.

| peperonies a răspuns (pentru Kerre):

Nu vreau sa zic ca daca mananci orez te ingrasi automat. vreau sa zic ca daca esti gras si mananci orez nu o sa slabesti si o sa te ingrasi mai rau.

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

Dupa cum am mai spus totul contine in deficitul caloric, daca esti intr-un surplus caloric te vei ingrasa, poti manca orez si sa fii intr-un deificit caloric si sa slabesti.

| peperonies a răspuns (pentru Kerre):

Si de unde stii cate calorii arzi?

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

Sunt diferite aplicatii pe telefon, sau iti poti achizitiona un ceas d-ala care iti arata cati metri ai parcurs, cate calorii ai ars etc.

| peperonies a răspuns (pentru Kerre):

Pai si telefonul de unde stie? sau ceasul? toti oamenii ard calorii la fel cand merg?

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

Iti masoara pulsul, bataile inimii.

| peperonies a răspuns (pentru Kerre):

Pai si un om de 20 de ani si un om de 80 de ani arde la fel calorii la acelasi puls si batai ale inimii?

| Kerre a răspuns (pentru peperonies):

Nu mai stau sa iti raspund, cauta pe net mai bine si o sa vezi tot raspunsul.

| Kerre a răspuns:

Nu exista "destul de repede". Intelege ca nu este cum vezi in diferite reclame ca iei ceva pastila si peste noapte dai 10kg. In realitate pentru 5kg de grasime da-te jos trebuie sa "muncesti" saptamani bune. Singurul lucru care te face sa slabesti efecient si sanatos este deficitul caloric. Nu conteaza daca faci tu miscare multa sau mai putina daca nu vei fi intr-un deficit caloric atunci orice ai face/consuma va fi in zadar. In gereal miscarea adauga doar un - in totalul tau final de calorii, de exemplu daca pentru a slabi ai nevoie de aproximativ 2000 calorii si tu ai consumat 2150 pai atunci poti face cardio pentru ca corpul tau sa foloseasca acele calorii ca energie pentru a sustine activitatile fizice. Deci pentru inceput calculeaza-ti necesarul caloric pentru mentinere ( sunt multe astfel de calculatoare pe google ) si scade aproximativ 400 calorii. In orice caz nu uita ca trebuie sa adopti o alimentatie sanatoasa.

| Pe_Viata_Anonim_1994 a răspuns:

Renunta la dulciuri si fa sport. Poti in fiecare zi sa dai drumul la muzica si sa incepi sa faci exercitii fizice timp de o ora sau cat vrei tu.Nu mai manca dupa ora 18:00 si daca vrei sa mananci ceva dulce mananca pana in 11:00.Sunt aplicatii care te ajuta sa slabesti oferindu-ti modele de exercitii fizice si explicandu-le

| Kerre a răspuns (pentru Pe_Viata_Anonim_1994):

Ce are daca mananca dupa ora 18:00? Este doar un mit. Poti manca si dupa ora 22:00 si tot nu o sa te ingrasi. Aplicatiile alea care te ajuta sa slabesti nu sunt bune iti zic din prima, nu slabesti facand exercitii, slabesti daca esti intr-un deficit calorc, exercitiile fizice adauga doar un - in suma finala.

| NathanAl a răspuns:

Fa un sport, iesi din casa. si lasa-te de laba

| anonim_4396 explică (pentru NathanAl):

Faptul ca se incinde cand se master bait il face sa arda calorii. Deci sa nu se lase de lab.

| NathanAl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar pe alta parte ii da pofta de mancare bosswinking

| anonim_4396 explică (pentru NathanAl):

Nu e greu sa manance ce a produs.