| 8k7779kko a întrebat:

Salut, am 12 ani si ma gandeam la ce profil sa aplic, optez spre un liceu teoretic deoarece vreau sa ma fac avocat si am auzit ca trebuie sa ma duc pe >uman-filologie (cred ca asa se scrie...)
Si ca nu se da bacul la mate, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Da, nu dai bac la mate. profilul nu e relevant dar te ajuta putin ca se suprapune istoria de la bac cu cea de la admitere.

2 răspunsuri:
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Da, e adevarat. Cei de la uman (filologie/stiințe sociale) dau bacul din română, istorie și o materie la alegere (dintre geografie, filosofie, etc.)

| Alexandra_Daniela_1996 a răspuns:

Buna. Sunt clasa a 8-a am 14 si eu vreau sa fiu avocata daca vrei sa vorbim..chiar mi-ar face plăcerea sa discutăm despre acest subiect.