| 7madalink a întrebat:

Salut, am 13 ani si m-am batut cu un coleg la scoala, el nu are nimic doar mana invinetita iar eu am nasul spart si obrazul umflat, ne-a vazut profu de fizica si ne-a dus la directoare si a zis maine sa venim cu cate un parinte la scoala, credeti ca voi primi amenda sau dosar penal?

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu îți va face nimeni dosar penal în cazul tău.
Probabil vei fi suspendat vreo două zile ori media scăzută la purtare.

| aXy99 a răspuns:

Ai 13 ani, nu raspunzi penal.

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Exista si aici pedepse dar nu in cazul asta, ca el a suferit mai tare, ca doar daca are unu 13 ani nu inseamna ca poate face ce vrea inclusiv crime si nu raspunde! Exista scoala de corectie, ar fi culmea sa faca ce vor, nu ma refer la el acum.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Scoala de corectie? Serios?!
In Romania nu exista nicio scoala de corectie. Exista centre de reeducare, iar pentru a ajunge acolo este nevoie de o hatarare judecatoreasca definitiva si nu se ajunge acolo pentru asa ceva. Sa nu mai zic ca este nevoie ca minorul sa aiba minim 14 ani!
Singurele masuri ce se pot lua pentru un minor cu varsta mai mica de 14 ani care a savarsit o infractiune sunt plasamentul si supravegherea specializata, care nu au nicio treaba cu scoala de corectie (care nu exista in Romania).

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Adica cum ala de 12 ani face crime si nu ii face nimeni nimic? Nu stiu, altfel se foloseau multi de ei pentru crime, faceau si aurolacii, profitau de asta, dar poate ai dreptate, nu te contrazic.
Din contra, oameni maturi mai matura si bat aurolaci sub 14 ani uneori.

Nu stiu daca in SUA e asa, sa faca ala ce vrea, nu cred, cre ca ti-l ia si dracu l-a luat, nu-l mai vezi liber. Face nenorociri, izolat de societate sau executat, scurt. Ca va recidiva clar. NU ma int ce varsta are, e un pericol social.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu chiar crezi ca e asa de usor sa convingi un copil sa ucida?
E cum zic eu, te asigur, si nici in SUA nu pateste ce ai scris tu.
Citez:
"The law says children under 12 years old can't be arrested or taken to court. If the police catch children younger than 12 doing something wrong, they take them home and tell their parents... There is a special law for children from 12 to 17 years old. It is called the Youth Criminal Justice Act"

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Ete, pai un aurolac din ala daca ii da bani, crezi ca are ala valori morale?! Cand ei au trait fara parinti, nu au avut de unde lua moralitate. Face o prostie ia banu`, face o alta, ia banu, si furt si crime si orice zic eu, ce pierde? De ce n-ar face-o daca stie ca nu pateste nimic, plus ca nu stie de moralitate?

Cu sua m-am lamurit.

| aXy99 a răspuns (pentru Mosotti):

Si crezi ca e capabil sa omoare? Daca ar fi asa, de ce nu ar face asta singur, fara sa ii dea nimeni bani. Sa talhareasca si sa omoare la drumul mare. Nu e chiar asa usor, poate s-o pateasca, tu te poti apara, chiar daca el e minor, se numeste legitima aparare. Sa nu mai zic ca exista pedepse. Le-am enumerat mai sus: plasamentul si supravegherea specializata. Sa nu mai spun ca in cazuri extreme, cel mai probabil, aceste masuri sunt si ele mai serioase.

| Mosotti a răspuns (pentru aXy99):

Nu stiu ce e capabil sau nu, dar gandeam ca da.
Iar plasamentul si supravegherea alea-s joaca, daca unu din strada ar fi plasat, poate ii e chiar mai bine.

| Katie1356 a răspuns:

Aveti 13 ani. eu zic sa eviti pe viitor bataile de genul daca nu vrei sa ai probleme serioase. Cel mai probabil li se va explica parintilor situatia si doar vi se va scadea media la purtare, plus ceva pedepse din partea parintilor cred.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

Ce dosar penal ma.Ce amenda ma.Tu doar i-ai invinetit o mana si el ti-a spart fața.Si aia nu inseamna ca te-ai* batut ci mai mult, ca ai fost batut si tu doar i-ai dat una in mana sa scapi.