| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 13 ani, vreau să mă apuc de box. Și singuru' motiv pentru asta e că vreau sa câștig bani din asta (mulți bani, știu că va fi greu) vreau sa ajung cat decât cunoscut.

La fotbal nu mă pricep și nu îmi place cum le place celorlalți băieți.
Ce părere aveți, nu vreau sa aud in răspunsuri că "e o idee proastă, mai bine ți-ai vedea de scoală" etc.
Unde ar trebui sa mă duc ca să încep asta? Știu box am învățat acasă happy de pe net, de la verișorul meu. și normal că trebuie să mă antrenez. Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La clubul din orașul tău.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

In primul rand, cum s-a spus si mai devreme, te duci la un club de box din orasul tau si te duci la antrenamente. Preferabil iti scoti din cap ideea ca stii sa "boxezi" sau ca stii sa dai cu pumnul, si belesti ochii bine la ce se face si lucrezi pe bune. Nu e vorba in box de tehnica cat e de rezistenta, pentru ca in cel olimpic sunt 3 runde de cate 3 minute, iar in ala "comercial" sunt mult mai multe de atat, asa ca o mare parte din antrenament va consta in exercitii de rezistenta, respectiv alergare.

Acum, legat de partea cu banii. In Romania nu se mai fac bani din box ca pe vremuri, majoritatea adolescentilor care fac box se lasa inainte de a intra la seniori, pentru ca pe langa ca acolo deja este mult mai greu decat la juniori sau cadeti, se moare de foame, si nu are rost si isi vad de viata lor. Doar daca nu esti vreun geniu de impresar si ai tehnici de marketing ca sa te poti promova in boxul asta comercial de acum. Insa repet, trebuie sa fii foarte bun (sau macar sa dai impresia) si trebuie sa ai si un noroc imens, parerea mea.

Tu stii ce faci, noroc in continuare!