| dadada2131313 a întrebat:

Salut, am 14 ani, 55 kg si 1.80m. Problema este ca in ultimul an am crescut foarte brusc in inaltime, si din acest motiv nu mai am deloc masa musculara, doar piele si os (nu sunt chiar schelete.) Cum pot pune masa musculara? Se poate sa merg la sala? Proteine? Dau funda

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te si baga sala man ca sa un corp frumos,eu merg pe nivelul testosteronului mai mult,o dieta bogata in grasimi,proteine,legume, fructe,vezi cum stai cu estrogenul si testosteronul, intr-un studiu subiecti care li sa injectat testosteron li sa crescut masa musculara mai mult decat cei care faceau culturism, sa nu uitam de vitamina d si zinc, grasimi ca avocado, masline vezi, negre etc

| JessJessie a răspuns (pentru RAY):

Foarte prost sfat! Are 14 ani!
Nu merge la sala! Pana la varsta de 16 ani nu esti destul dezvoltat fizic pentru asta, iti distrugi cartilajele si in plus pot aparea complicatii.
Iti recomand sa faci sport, individual sau de echipa, o sa iti fie mai util si in plus o sa traiesti o experienta foarte prielnica atat pentru dezvoltarea ta fizica cat si pentru cea psihica.

| RAY a răspuns (pentru JessJessie):

Depinde de ce efort face

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://sportsanatate.blogspot.ro/2010/02/culturismul-pentru-copii.html
Cercetarile si experientele efectuate de Bob Hoffman, Joe si Ben Weider (intemeietorii culturismului), demonstreaza ca exercitiile de culturism efectuate sub o stricta supraveghere pedagogica si medicala, nu sunt daunatoare copiilor incepand in jurul varstei de 10 ani.
Limitele superioare recomandate de majoritatea autorilor (Weider, Hoffman) in ceea ce priveste incarcatura sunt urmatoarele:
- intre 11 si 13 ani 30% din greutatea corpului;
- intre 14 si 15 ani 75% din greutatea corpului;
- peste 16 ani 100% (pentru segmentele cu masa mare musculara). Aceste limite pot varia, cu respectarea gradarii si a particularitatilor individuale. Copii foarte bine dezvoltati pot lucra chiar mai intens.

Se recomanda sa nu se utilizeze greutati de peste 2, 5 kg in exercitiile de culturism pentru copiii cu varsta in jur de 13 ani. Numarul de repetari nu trebuie sa fie mai mare de 6 si se lucreaza in 2 serii (reprize) pentru fiecare exercitiu.

Antrenamentele vor dura 15-20 minute si vor avea loc de doua ori pe saptamana (de exemplu: luni si vineri). Intre antrenamente se recomanda jocuri sportive, inot, sporturi de iarna, excursii etc.
Prezentam acum un complex de exercitii special pentru copii din care se pot alege miscari in raport cu particularitatile individuale ale copiilor

| JessJessie a răspuns (pentru RAY):

Cu raspunsuri copiate de pe internet nu ma impresionezi. Sunt instructor sportiv, deci stiu ce vorbesc. Sala nu este recomandata la copii de varsta lui.
Cea mai buna solutie pentru el ar fi inotul, pentru ca din punct de vedere fizic isi dezvolta fiecare grupa musculara.

| RAY a răspuns (pentru JessJessie):

Tu nu citesti ca sunt studii facute pe copii, ai facut tu vreun studiu?

| JessJessie a răspuns (pentru RAY):

Da am facut studii destule tot pe grupe de copii, inclusiv o licenta si un masterat in acest domeniu.
Daca un studiu spune ca unui copil ii poti face un antrenament cu o anumita incarcatura in functie de varsta nu inseamna ca poate linistit sa mearga sa se apuce. Antrenarea unui corp care nu este obisnuit cu efortul fizic nu se face asa cum ai tu impresia, puscand din degete. Organismul trebuie pregatit pentru efort si efortul adaptat capacitatiilor subiectului. Daca nu esti deloc in tema cu subiectul sport nu te mai deranja sa raspunzi.

| RAY a răspuns (pentru JessJessie):

Dar de ce esti asa nervoasa, am scris ca nu am citit ca are 14 ani baiatul apoi am dovedit ca exista studii facute pe baieti de varsta lui, nu trebuie sa fi in tema ca sa te informezi, tu esti in tema cu chimia, fizica, biologia te poti informa, la cate kg are trebuie sa se ingrase prima oara

| JessJessie a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa imi verifici studiile sa iti dai seama ca stiu ce vorbesc?
Lucrarea mea de licenta: Analiza aspectelor antrenamentului in jocul de handbal la juniori pentru optimizarea performantei.

| JessJessie a răspuns (pentru RAY):

Si eu i-am recomandat o solutie mai buna.

| AlexSpartan609 a răspuns:

Salut! Și eu am aveai înălțime și greutate și sunt curios după 4 ani daca ai reușit să faci ceva? Sunt in aceeași situație.