| zSportsFan a întrebat:

Salut, am 14 ani și vreau să vă pun o întrebare. Eu în a 7-a (semestrul II) m-am mutat de la școală la un liceu și m-am acomodat ok cu colegii. Acum, în a 8-a că tot a început școala am aflat că acea clasă în care eram s-a desființat pentru că eram doar 15 în clasă și acum sunt la A (eu fiind la C la acest liceu în a 7-a). Chestia este că iar trebuie să mă acomodez, și sincer nu cred că pot să rezist 1 an cu colegii noi deoarece nu cunosc pe nimeni. O altă chestie care mă deranjează este faptul că liceul este foarte departe. Eu aș dori să mă duc singur la școală, am una aici în cartier aproape. Eu pot să mă mut acum că a trecut anul la o școală nouă nu? Am vorbit cu părinții și le-am zis că vreau să treacă săptămâna să văd cum este (dacă mă acomodez sau dacă doresc să mă mut iar). Voi ce m-ați sfătui? Să încerc să rămân sau să încerc să mă mut?

2 răspunsuri:
| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Raspunsul cel mai bun il vei stii chiar tu dupa ce vezi cum sunt noii colegii. Totusi trebuie sa ai in vedere faptul ca oriunde te-ai muta o sa o iei de la capat cu noi colegi, noi profesori etc.

Apoi va urma liceul unde este aceeasi poveste, apoi facultatea si asa mai departe. Ce vreau eu sa spun este ca tot timpul esti nevoit sa te adaptezi la nou, fie ca iti place, fie ca nu.

Gandeste-te cum e mai bine pentru tine: sa fii la o scoala care e si un pic cam departe de casa si unde nu iti cunosti colegii de clasa sau sa mergi la o scoala ceva mai aproape, dar unde nu cunosti pe nimeni.

Analizeaza, vezi ce te deranjaza mai mult- faptul ca scoala e departe de casa sau ca nu cunosti pe nimeni acolo.

Sper sa iei cea mai buna decizie. mult noroc!

| zSportsFan explică (pentru Anton_Elisa_Andreea_1993):

Azi am fost și sincer m-am înțeles perfect cu toți colegii. Foarte bun răspunsul tău. Eu dacă m-aș duce la școala aia de aproape nu aș avea probleme decât cu profesorii, pentru că îi cunosc pe toți de acolo.