| maxim60 a întrebat:

Salut,am 14 ani jumate si vreau un tatuaj pe umar. Parintii sunt de acord, sunt in Italia..si m-ar interesa cat de tare doare la un tatuaj mic sau mijlociu? Cam cat ar dura procesul? Cam cat trebuie sa achit?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Facandu-ti un tatuaj, mai tarziu vei vrea si pe al doilea si tot asa. Posibil ca parintii tai nu le plac si de-asta iti interzic tie. Mai ai rabdare sa mai cresti, parerea mea ca la varsta asta esti prea mic pentru un tatuaj. Mie din punctul meu de vedere imi plac, dar daca copilul meu la o varsta ca a ta imi propune sa-si faca, i-as sugera in jurul varstei de 17-18 ani sa si-l faca. Un tatuaj doare, mai ales trebuie sa ai mare hrija de el dupa, caci se poate infecta urat locul si o dai in altele. Tatuajul costa in functie de tara in care te afli, poti intreba pe grupul de pe Facebook cu romani din Italia sa te lamureasca la cat ar ajunge.
Iti propun sa iti faci cu henna care rezista 3-5 saptamani ori abtibilduri care imita perfect un tatuaj.

| maxim60 explică (pentru MihaelaDart):

Parintii mei sunt de acord.

| MihaelaDart a răspuns (pentru maxim60):

Intreaba pe grupul de care iti spuneam inainte si vei afla preturile, ori cauti pe internet ce saloane de tatuaje sunt in orasul tau si te duci direct si intrebi. Conteaza mult de modelul pe care il doresti, culorile pe care tatuatorul le foloseste, pretul e diferit pe fiecare design.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cât de mic este. La unul micuț - mic - mediu, ar dura aproximativ o oră jumate- 2 ore, maxim 3 ore. Iar prețul ar varia între 40-100€. Ca un sfat, nu te tatua acum pentru că ești în creștere iar tatuajul se va întinde urât și-ți va părea rău. Așteaptă măcar până la 16 ani. Acum, tu știi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat să specific. Durerea ar fi una medie. Nici prea puternică, nici deloc