| Ionuțsuparatu1 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa merg la Liceul Militar din Campulung Moldovanesc...Imi puteți da niște informați despre liceu si admitere?

Răspuns Câştigător
| biancabbb05 a răspuns:

Hei, da eu iti pot oferi informatiile necesare. Doar intreaba ce vrei sa stii exact

| Robu_Sebi_2000 a răspuns (pentru biancabbb05):

Pai despre vizita medicala, cand sunt prodele si ce probe sunt si cat de grele sunt si despre locul unde stai.
Multumesc

| Ionuțsuparatu1 explică (pentru biancabbb05):

Între ce intervale au loc examenele?

| biancabbb05 a răspuns (pentru Robu_Sebi_2000):

Vizita medicala se face la Spitalul militar.ori din Brasov.ori din Focsani. Intai si intai trebuie sa mergi la centrul zonal militar, adica din judetul tau si sa completezi formularul..care se va duce catre liceul militar unde vrei exact sa te duci. Dupa un interval de timp te vor suna si te vor chema pe o anumita data acolo la liceu pentru probele sportive, si ti vor spune ca trebuie sa fii acolo pana la o anumita ora ca sa faca prezenta. Ai mancarea si cazarea asigurata de ei cand dai probele sportive. Dupa ce ajungi acolo..in prima zi te aseaza in camera.iar a doua zi de dimineata incep probele, prima proba e cea psihologica..consta intr-un set de foarte multe intrebari dar destul de usoare si logice..trebuie sa fii linistit si sigur pe tine. Dupa ce iesi de la psihologic..stai in jur de o ora si ceva si astepti..deoarece trebuie corectate testele. daca ai trecut de psihologic. (mentionez ca fiecare proba e eliminatorie), ai proba cu traseul utilitar ..pe care il gasesti si pe net, unde trebuie sa scoti un anumit timp.iar daca treci si de el ai proba de rezistenta unde trebuie sa alergi anumiti km in 4 minute si ceva. daca nu ma insel 1 km jumatate sau chiar 2 la baieti

11 răspunsuri:
| biancabbb05 a răspuns:

Daca ai trecut de prima parte.te vor anunta pe ce data sa revii pentru examenul scris. Teste GRILA la limba si literatura romana si matematica. 8 intrebari cu a, b, c, d la romana si 9 la matematica. Sunt destul de grele. Trebuie sa stii destul de bine. Si trebuie sa ti iasa media cu ambele examene MINIM 6

| Ionuțsuparatu1 explică (pentru biancabbb05):

Si după?

| biancabbb05 a răspuns (pentru Ionuțsuparatu1):

Daca ai trecut si de examene, mergi acasa si trebuie sa te uiti pe internet la data la care trebuie sa fii acolo pentru rezultatele finale. Te duci acolo pe data anumita, iti anunti prezenta si dupa ai de asteptat destul de mult acolo pana apar rezultatele. rezultatele vor fi afisate pe un avizier sau ceva de genul dupa multe ore de asteptat, si acolo va scrie daca ai fost admis sau nu.

| Ionuțsuparatu1 explică (pentru biancabbb05):

Deci daca am înțeles bine merg la spitalul militar acolo pentru fisa... după probele sportive si literatura romană si matematica le dau in Campulung?

| biancabbb05 a răspuns (pentru Ionuțsuparatu1):

Exact..prima data se face fisa medicala deoarece trebuie depusa la dosarul pentru liceu. Iar TOATE examenele se dau la Campulung. Indiferent ca tu vrei la alt liceu militar din tara..toate se dau la Campulung

| Ionuțsuparatu1 explică (pentru biancabbb05):

Daaa.Si după textele grila mai vin set de texte?

| biancabbb05 a răspuns (pentru Ionuțsuparatu1):

Nu, deci dupa ce ai dat testele grila. termini cu toate examenele si daca ai luat si testele grila va trebui sa mergi pe o anumita data iar la liceu, sa ti faci prezenta si sa astepti sa vezi daca ai intrat.

| Ionuțsuparatu1 explică (pentru biancabbb05):

Aaaa.ok am înțeles...