| V2004D a întrebat:

Am 14 ani și de câteva luni sunt deprimat pentru că am ajuns sa nu mai am prieteni.
Adică încă ii mai am dar unii s-au mutat de la mine din cartier, alții stau toată ziua pe calculator. Când eram mic stăteam de la 10 dimineața până la 10 noaptea iar acum am ajuns sa nu mai am cu cine sta.
Chiar as vrea sa socializez iar și să ies iar pe afara cu prietenii dar nu am cu cine și nu știu cum să îmi fac unii noi și pe lângă asta sunt și foarte timid.
Niste sfaturi ceva?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna-i la usa pe aia vechi si scoate-i afara!

| V2004D explică (pentru Violleta2022):

Ușa? Ce i aia? Dacă mă duc la ei la ușă îmi spun că sunt ocupați (stau pe calculator) și că trebuia să le dau mesaj că sa i intreb

| Violleta2022 a răspuns (pentru V2004D):

Daca iti sunt prieteni adevarati, cand te duci la ei la usa, nu mai stau pe computer, te invita la ei in casa si discutati, de-ale baietilor.
Cel putin asa fac fetele.
Daca le dai mesaj te pot refuza, daca te duci la usa lor, le este rusine si te invita inautru!

| ibaal a răspuns:

Asta-i lumea in care traimlaughing
Din pacate spre asta se evolueaza.
Cat despre prietenii care s-au mutat,asta e...n-ai ce face, schimbari se tot vor intampla!
Eu te sfatuiesc sa lasi plansul in palme si sa cauti alti prieteni!
Unde?!
Eiii bine, acolo unde sunt afara. Si nu pe calculator.
Mergi la fotbal sau vreun sport. Habar n-am, mergi undeva unde oamenii chiar se aduna "pe viu"hee hee
si atunci stii ca ii poti vedea si in realitate, nu doar pe net.
Ia cursuri de ceva...acum sunt tot felul de adunari dupa scoalawinking
Dansuri, cluburi de lectura, cursuri de gatit, sporturi!winking
Bafta!

| frateleian a răspuns:

Si eu am aceeasi problema frate am 16 ani si sunt din Bucuresti si am ajuns sa am anxietate cand stau pe social media si ma simt singur cred ca singurul raspuns la intrebarea asta e sa habar n am si eu am intrebat acelasi lucru