| 2008anonim2008 a întrebat:

Am 14 ani si nu e nici urma de pubertate pe corpul meu (nu am ciclu, am par doar in cap, nu am sani) este posibil sa fie o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil este diferit si se dezvolta diferit.
Cciclul menstrual vine hormonal, depinzand strict de mostenirea genetica de la mama, intre 12 si 17 ani.
Daca esti foarte slaba sau foarte grasa, poate fii o problema si atunci, te-as sfatuii sa mergi la investigatii medicale, la endocrinologie.

| Andreeush a răspuns:

Sunt unele fete care se dezvoltă mai târziu, nu ar trebui să te îngrijorezi.

| Plato a răspuns:

E posibil sa fie o problema, insa 99% ca nu e.
Fiecare are ritmul lui, geneticul lui, drumul lui. Nu te compara niciodata cu nimeni, tu esti tu. Toata lumea are un timing diferit pentru orice.

| ZetZ a răspuns:

E doar o problema de timpwinking Toate vin la randul lor.