| Raressssss222233337777 a întrebat:

Salut, am 15 ani, iar o prietena, de cand s-a despartit de iubitul ei, a inceput sa faca tot felul de porcarii.
Pe langa faptul ca fumeaza un pachet pe zi, ia tot felul de antidepresive care am impresia ca îi fac mai mult rau de cat bine. Iar ieri seara am iesit pe afara si am vazut ca avea niste semne pe mana, nu taieturi sau ceva. Semne de intepaturi, dar nasoale (stiti voi). Cand am intrebat-o ce a patit la mana se abtinea sa nu planga si nu voia sa imi spuna, pentru ca m-am luat de ea acum ceva timp cand a inceput cu pastilele si i-am spus ca (virgula) chiar daca este ceva nasol ceea ce i s-a intamplat nu trebuie sa se distruga si asa si s-a suparat atunci dar i-a trecut. Si tot de atunci a inceput sa ma minta ca a trecut peste si asa, dar e evident ca minte, se vede pe fata ei ca sufera. Astazi seara am iesit cu ea la tigara si eram pe banca si trece fostul ei pe langa noi (il salut, imi e coleg de clasa si ne intelegem relativ bine ). Dupa asta a inceput sa planga si sa tremure ca nu mai poate ca nu stiu ce, am luat0o in brate si am incercat sa o calmez dar degeaba. Banuiesc ca si-a ajuns la capatul puterilor sau ceva, pentru ca, pe langa despartire mai are si probleme in familie, parintii ei se cearta constant sau o cearta pe ea si urla si chestii. De fel, sunt optimist si vad mereu partea plina a paharului, o cunostinta (pentru ca nu il pot numi chiar prieten) mi-a spus sa o las in pace sa faca ce vrea. Nu o sa fac asta pentru ca ar fi cel mai oribil lucru pe care l-as putea face.
Are tot 15 ani si e o fata foarte frumoasa si inteligenta. Care a avut mereu capul pe umeri si candva era la fel de optimista ca si mine dar parca a luat-o razna grav.
La faza cu semnele de pe maini, imi e frica sa nu se fi apucat de seringa sau mai stiu eu ce : /. Cum spuneam, s-a schimbat mult, pare mereu obosita, are cearcane, plange, nu doarme noaptea, are cosmaruri. Nu vreau sa sfarseasca asa, imi e mila de ea. Sper doar ca nu s-a apucat de nasoale, credeti ca e de la pastile? Daca da, ce credeti ca erau semnele de pe mana? Oricum o sa ma vad cu ea zilele astea sa vad cum sta treaba, dar imi e frica.

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Am citit mesajul asta si ceea ce mi-a sarit in ochi in mod deosebit a fost faptul ca a inceput sa tremure cand l-a vazut pe fostul ei iubit. Asta nu e o reactie normala a cuiva care sufera dupa o despartire. Mie imi pare sa fie mai mult decat atat. Ceva a traumatizat-o. Poate a obligat-o sa faca anumite lucruri..nu stiu ce sa cred.O astfel de reactie cred ca apare la o trauma care se repeta pe o perioada mai lunga de timp. Si de asemenea pare a fi ceva despre care s-ar putea sa nu discute cu nimeni. Deci nu ai cum sa o ajuti daca nu stii ce se intampla.
Faptul ca nu se odihneste cum trebuie, are cosmaruri, plange, se simte obosita mereu nu e deosebit de ingrijorator. Astea pot fi simptome ale depresiei spre exemplu. Nu poti spune ca e din cauza unor substante.
Acum ca tot pomeneai de medicamente, ce antidepresive ia? Au fost prescrise de medic macar? Ia o doza recomandata de medic?
Pe langa antidepresive mai ia ceva?
Oricum, ea are nevoie de un psihoterapeut de preferabil femeie in cazul asta. Ai putea incerca sa ii spui de treaba asta.
Ar mai fi nevoie ca parintii ei sa nu puna presiune pe ea in perioada asta. Ei sunt primii care ii pot agrava starea semnificativ. Pentru ca parintii nu pot intelege unele lucruri care se intampla in viata copiilor lor. Ba din contra, ar trebui sa o sustina, sa ii arate ca ei sunt alaturi de ea.
Tu va trebui sa ii spui ca in perioada asta este mai vulnerabila si exista posibilitatea sa ia niste decizii aiurea, poate sa fumeze mai mult sau poate sa se imbete ca sa se simta mai bine. Spune-i sa se gandeasca de mai multe ori inainte sa faca ceva.
Ar ajuta-o sa socializeze mai mult. Ideal ar fi sa va plimbati pe jos in fiecare zi, nu foarte mult. Si in timpul asta sa mai si discutati. Scoate-i in evidenta calitatile si nu pomeni nimic de vreun defect al ei. Trebuie sa prinda putina incredere in ea.
Atunci cand vorbeste, ascult-o. Spune-i "te inteleg" "ai dreptate" "inteleg ce simti". Numai sa nu ii spui "ai dreptate" daca zice ca viata nu are niciun rost si ca e nasoala. Daca zice asta, tu spune-i "Nu o lua si tu chiar asa. Fiecare om are probleme. Ne sunt date ca sa invatam ceva din ele, nu ca sa ne distruga. Stii expresia ce nu te omoara te face mai puternic. Poate ca ai avut o perioada mai grea dar nu va fi asa toata viata". Nu uita sa zambesti si sa spui glume din cand in cand"
Dar repet, ea are nevoie de un psihoterapeut. A si sa-i spui sa nu faca exces de medicamente. Sa ia doar ce i-a prescris medicul.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E foarte drăgut că îți faci griji și ești alături de ea, ești un om minunat și să continui să faci asta pentru că pare că ești ultima ei speranță și să te piardă și pe tine chiar ar distruge-o. Încearcă cumva s-o ajuți să nu mai aibă niciun contact cu fostul, nimic să-i amintească de el și în rest timpul o s-o ajute. cheamă eventual persoane cu car crezi că s-ar înțelege ca să creezi senzație de nou și o companie plăcută care s-o mai binedispună

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu sunt pișcături de purici, se droghează. Așa suferă unele după o despărțire. Dacă nu vrea ea, nu o poți scăpa.

| Andreeush a răspuns:

Antidepresivele sunt medicamente care trebuie prescrise de medic. Ea le-a luat cuci prescripție medicală?