| Goldeny1 a întrebat:

Salut, am 15 ani și 1, 57 înălțime, cum fac sa cresc in înălțime va rog frumos? Ajutati-ma, dau funda la toți, mai am șanse să cresc? Fac și sport adică merg la sala

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de un sport, pe care sa-l practici zilnic, precum: handbal, baschet, volei.
Cresterea in inaltime este mostenita genetic dar poate fii infleunatat de un sport mentionat mai sus.

Mersul la sala si lucrul cu greutatile NU ajuta la cresterea in inaltime, dimpotriva, stagneaza cresterea in inaltime!

Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai raman suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime.
Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere.
Prin urmare, in adolescenta trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in inaltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica ori lucrul la sala cu greutatile).
Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere

| Violleta2022 a răspuns:

Citeste aici, un caz concret, al unui baiat care nu a mai crescut in inaltime deloc, din cauza mersului la sala:

https://www.tpu.ro/......cineva-de/

Sper sa intelegi ce s-a scris aici si sa nu afci aceeasi greseala, ca la 1.60m ramai pe veci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La înot.

| Sofer a răspuns:

Fa sport. O sa cresti tu.

| Ioana184 a răspuns:

Încearcă exericitii de stretching, sunt foarte bune,, caută pe YouTube, sunt multe videoclipuri