| boosgaming94 a întrebat:

Salut, am 15 ani si acum cateva zile am vapat dintr-un logic tigara electronica de la un coleg, vreau sa intreb daca trag odata la 2-3 zile, iar daca trag putin adica capsula sa fie plina si sa nu se observe ca a fost tras imi poate dauna foarte grav sanatatii?
Am cautat pe internet si am gasit ca daca vapez pasiv nu imi afecteaza sanatatea.
Nu vreau sa aud ca nu e bine ceea ce fac sau ca fac apa la plamani sau mituri din astea, mai vreau sa mentionez ca nu sunt dependent de nicotina.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaparea dauneaza grav sanataii, indiferent ca tragi odata sau de 10 ori, fiidca inhalezi chimicale care iti modifica ireversibil plamanii.
De curand Austraia a interzis vanzarea acesor tigarete electronice minorilor sub 18 ani si importarea lor.
America si Canada au interzis-o de acum 1 an.
Toata lumea trage semnal de alarma, dupa ce sute de tineri din America au avut de suferit sau au murit, in urma vaparii.
De la vapare nu faci apa la plamani, faci gauri in plamani, numite "pop corn disease".

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu vrei tu sa vapezi macar de la 17 ani in sus? Sa ti se dezvolte organismul complet.
De la nicotina poti sa nu mai cresti cat ti-ai dori, sau cat ar trebui, daca fumezi im adolescenta.
Totusi, adolescentii sunt incapatanati, nu patesti nimic de la cateva fumuri de 2-3 ori pe luna.Nu iti face un obicei din asta totusi