| Ioanagrrrr a întrebat:

Am 15 ani și aș dori să fac niște confesiuni legate de mine și vreau să fiți sinceri și să spuneți ceea ce credeți despre ele și aș dori și niște sfaturi, deci de ceva timp nu stiu ce este cu mine,sunt neatentă,am inceput sa uit chestii, câteodată pun întrebări idioate și mă comport ciudat,mama mea mereu spune că nu știe ce e cu mine, adică ea spune că nu sunt feminină și fac anumite gesturi, de multe ori involuntare care nu mereu corespund cu ceea ce intenționez.Tot de asemenea nu demult a fost un caz unde eu când ieșeam din bloc erau niște oameni de partea cealaltă a ușii și eu chiar daca stiam că ei sunt acolo i am speriam când am ieșit pe ușă, adică aproape m-am izbit de ei, chiar daca nu voiam asta, înainte eram foarte buna la școală, dar acum parcă nici nu îmi este a învăța și nu mă pot focusa deloc pe nimic. Câteodată nu pot vedea lucrurile evidente și mă fac de ris.De fiecare dată când fac lucruri de genul mama mea striga la mine și eu mă simt prost pentru că chiar nu înțeleg ce am.Ce se întâmplă cu mine? Deja de vreo jumătate de an mă simt total diferit de cum mă simțeam și chestia asta nu este ok.Sunt eu proasta sau ce naiba am?

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Te maturizezi.

| Ioanagrrrr explică (pentru aditimus):

Deci totul e normal cu mine? Nu am vreo problema?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de parinti, este normal sa zica asa.
Legat de tine... pot doar sa imi dau cu parerea. Poate te-ai saturat de tot ce se intampla pe acolo, ai "obosit". Poate in subconstientul tau exista ideea cum ca nu mai conteaza nimic, mergi inainte si atat. Nu conteaza asa mult ce se intampla pe la scoala, pe afara sau prin alte locuri. Poate vrei sa schimbi ceva si nu stii cum.

Asta, sau poate ai innebunit laughing

Nimeni de aici nu poate sa iti zica exact cum sta treaba. Tu nu ai nimic, totul este perfect asa cum este. Trebuie doar sa te intrebi tu pe tine, care este problema. Incearca sa lasi aceste lucruri exterioare deoparte si sa vezi ce este in interior.

Si incearca altfel, poti sa 15 minute, ziua, fara sa faci absolut nimic, doar sa stai? Fara sa te gandesti la nimic, sa iti observi ganduri si atat. Ca un test de rezistenta happy (si evident, o perioada de meditatie)

| Ineys a răspuns:

Nu pare ceva in regula.
Observ pierderi de memorie, probleme cu orientarea in spatiu, probleme de concentrare. Ceva clar nu e bine. Mai bine fa o vizita la medicul de familie, pe TPU nu avem experti in asa ceva.

| ceafostodata a răspuns:

Probabil doar ești în perioada aia a adolescentei când îți formezi personalitatea și caracterul. Este absolut normal, nu te descosidera singura. "sunt neatentă, am inceput sa uit chestii, câteodată pun întrebări idioate și mă comport ciudat" este absolut ok sa comporți ciudat, orice om are putina ciudățenie în el, întrebările poate nu sunt neapărat idioate și le vezi numai tu asa. Uitatul lucrurilor și neatenția pot avea alt motiv, cum ar fi oboseala sau pur și simplu nu ai o memorie bună.