| Blackfyre a întrebat:

Am 15 ani si cateva luni pana termin generala. Si am o problema. Nu stiu foarte sigur ce profil sa aleg. Imi place foarte mult romana, si sunt foarte bun la ea, imi place istoria extrem de mult, chiar daca nu prea facem in scoala, imi place engleza, la care sunt bun. Vreau sa merg la profilul filologie, dar ma tem ca va fi prea usor. As vrea sa urmez dreptul in continuare, sau o academie de politie, sau psihologia. As vrea sa merg si la stiinte sau mate-info, sunt decent la mate, fizica, dar varza la chimie, din cauza profesorului pentru ca nu isi da silinta. La profilul real mi-e teama ca nu ma voi descurca cu chimia, probabil si cu fizica. Cer o parere serioasa, nu mai mult.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Intai si intai trebuie sa te gandesti bine la ce renunti.
Nu este rusine sa fii la filologie... cunosc multe persoane inteligente care si-au ales acest profil. Trebuie doar sa stii ce vrei sa faci dupa ca sa valorifici la maxim profilul.

Eu am ales mate-info si nu regret. Eram praf la fizica, info si mate dar mi-am dorit sa invat si am reusit. *chiar daca m-am chinuit in clasa a 9-a* La info am ajuns printre primii. In primele luni proful nu dadea 2 bani pe mine.
Faza e ca se poate atata timp cat esti hotarat.
Liceul nu este chiar asa de naspa pe cat se spune.

Da, probabil ca o sa iei note mai mici la anumite materii si o sa intalnesti cativa profesori cu mentalitati invechite pe care o sa-i urasti dar nu e ceva anormal. Toti avem asa ceva.

Daca iti doresti cu adevarat ceva atunci mergi fara frica, munca este intotdeauna rasplatita. Munca, nu tocitul... este o diferenta.

Concluzia ar fi : Mergi unde iti doresti si unde ai prefera sa muncesti in viitor.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

`va fi prea usor` frate, nu exista profil prea usor si prea greu, exista profile care te pregatesc pe ramuri diferite. Cum aia de la mate-info lucreaza la mate, fizica, chimie etc asa cei de la filo lucreaza si invata la romana, istorie si limbi straine.
Ce ai spus tu, se potriveste exact cu filologia, inclusiv domeniile unde te tenteaza sa lucrezi, filologia te pregateste cel mai bine pentru toate din cele enumerate.
Du-te acolo daca iti doresti, eu te si sfatuiesc ca mi se pare ca esti inclinat/a pe ramura asta si ar fi pacat sa te chinui 4 ani cu un profil pe care nici nu-l simti. Eu am terminat filologie si-ti spun sincer ca daca vrei si-ti dai interesul nu e deloc usor. Conteaza sa ai profesori buni si ambitie sa nu te lasi la stadiul de mediocru.
E cel mai bun profil pentru cultura generala.

| Gonrax a răspuns:

>romana
>istorie
>engleza

"Ma tem ca va fi prea usor". Pai daca e usor, nu inseamna ca e mai usor si pentru tine? Adica faci un efort mai mic, si oricum te duci la nivelul aproximativ tie. Sa zicem ca inveti cam de 9, te duci la liceu de 9 pe filologie unde nu o sa fie nici prea usor, nici prea greu.

Daca chiar iti plac romana, engleza, istoria, filologia ti se potriveste si nu e rusine sa alegi profilul.

| Izy10eye a răspuns:

Nici la filologie nu e chier așa ușor precum pare. Față de mate-info, este adevărat că la filologie este mai,, ușor,, dar dacă îți plac româna, istoria și engleza, acesta este profilul la care trebuie să te duci.