| SlapThePancake a întrebat:

Salut,am 15 ani si de la inceputul clasei a 9 a am dat de ceva probleme. Dupa vacanta de vara,evident am ajuns la liceu,unde nu cunosteam pe absolut nimeni. Eu sunt o persoana foarte timida cu oamenii noi intalniti si ma adaptez greu intr-un nou colectiv si tocmai din cauza asta nu ma pot comporta normal si intotdeauna ma balbai si ma fac de ras in fata colegilor si a profesorilor. Nu s-a ras de mine direct,daca un coleg ar rade de mine direct nu as fi atat de prost sa nu ripostez,nu sunt chiar genul ala. Insa ma enerveaza ca de fiecare data cand vorbesc cu un coleg sa ma balbai,sa scot pe gura chestii ciudate pe care de obicei nu le-as spune si mai ales atunci cand sunt pus in fata clasei sa spun o tema incep sa tremuri si eu si vocea mea. Multa lume mi-a spus ca trebuie sa fiu mai "infipt", mai tupeist, dar nu pot. Nu inteleg de ce..cand intru in liceu nu mai sunt eu si asta mi-a scazut stima si increderea in mine foarte tare. Am fost depresiv timp de 4 ani,inca sunt putin,iar acum trec prin anxietate sociala,foarte aiurea. In gimnaziu aveam foarte multi prieteni,era foarte mare caterinca,fain,totul ok. Nu sunt un soarece de biblioteca sau un tocilar,sunt un simplu tip care e extrem de timid si ciudat atunci cand nu e cazul. Cu prietenii mei,rad,ma imbat,facem toate chestiile posibile, insa cand e vorba de cei de la liceu, e nasol. Nu prea stiu ce sa fac...ma fac de ras in continuu, nici macar nu ma pot dezlipi de banca, stau mereu in banca si nu scot un sunet. Nu stiu care ar putea fi solutia.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Impune-ti sa nu mai fii asa, doar vointa ta poate sa schimbe ceva.

Si inca ceva, daca te imbeti cu prietenii la 14 ani nu inseamna ca esti tupeist in afara liceului. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SlapThePancake):

Ai spus ca esti timid cand nu e cazul(se intelege ca la liceu), iar ca in timpul liber esti altfel si ai ales un exemplu foarte relevant.

Răspuns utilizator avertizat