| fabian12345326 a întrebat:

Salut, am 15 ani si nu am prieteni (dar eu sunt foarte sociabil ) nu am cu cine sa ies afara.
Pentru ca prietenii mei stau numai pe jocuri, unii invata prea mult.
Asa ca lumea spune ca e vina mea ca nu am prieteni, dar eu nu am nici o vina.
Si ma simt prost cand unii imi zic ca nu am prieteni, ca nu ies afara, ca stau inchis in casa.
Si daca zic cuiva ca prietenii mei nu ies afara ma ia la misto.
Ce aş putea face in legatura cu asta?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să provoci pe colegii tăi care stau pe jocuri să căutați pokemoni.
Aceia se caută pe afară.

| Donsavas a răspuns:

S ar putea să ai o tulburare de personalitate sau sa suferi de anxietate socială. Deși se pare ca socializezi. Totusi, socializarea online nu este suficientă.
Mergi la psihologul scolii si la un psihiatru pentru adolescenți, pentru consult.
Doar ei te pot ajuta fiindca ei se ocupa de psihicul uman, nu noi.

| Kepler a răspuns (pentru Donsavas):

Atunci pentru ce mai exista site-ul asta? Ca sa le raspunzi oamenilor sa vada specialisti? Crezi ca ei nu s-au gandit inainte sa-si puna intrebarea aici?

| Donsavas a răspuns (pentru Kepler):

Atunci recomanda i tu medicamente sau fa psihoterapie cu el, daca acest site este pentru asa ceva. Aici se dau doar sfaturi. Nu avem. voie sa facem terapie sau sa prescriem chiar scrie mai sus.