| drey99 a întrebat:

Salut am 15 ani si nu stiu cum sa reactionez atunci cand cineva ma jigneste, parca ma blochez si doar ii comentez inapoi iar apoi el face pe cocosul si ma blochez mai tare... Ma gandesc ca daca tot raman cu teama asta o sa fie din ce in ce mai rau, iar daca ma bat cu el si il bat rau poate veni cu altcineva, de acea imi e frica sa ma bat... Ce spuneti merita sa ma bat cu cei care ma batjocoresc? Nu e problema ca nu ii pot bate imi e teama ca dupa accea o vi lua mai rau. Dar m-am saturat sa mi se injure familia si eu sa nu reactionez. De batut stiu ca pot bate dar merita? Oare daca i rup oasele prieteni lui vor mai avea curaj? Si sa nu credeti ca nu sunt in stare, stiu multe tehnici de lovituri prindere a loviturilor. 1-1 nu prea pot fi batut deoarece sunt si foarte masiv dar merita sa il bat odata sa tina minte? Merita acea teama ca o voi lua dupa? Merita sa imi apar familia pentru o bataie zdravana? Scuzati-ma daca m-am exprimat prost dar sunt foarte nervos.

8 răspunsuri:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, eu te-as sfatui, sa eviti lupta cu pumnul, caci iese razbunare, si nu este bine deloc. Lasa ca destinul o sa-ti faca dreptate cu timpul ai sa vezi.

| CartoonN a răspuns:

Hei hei calm...nu te prosti.Ai auzit de indiferenta? Te pui la mintea unora care te injura? Te enerveaza asta? Cand cineva din familie sau un prieten bun iti spune ceva rau atunci consuma-te si ia atitudine facand tu ceva pentru tine.Dar pentru niste ratati nu merita sa te consumi.Indiferenta si ignoranta sunt solutiile, o sa vezi te injura o data nu-i bagi in seama ba din contra le arati ca nu-ti pasa deloc, a doua oara la fel si intr-un final se vor lipsi.
"Nu te pune azi cu prostul,
C-are mintea odihnită.
Ştie să îţi strice rostul,
Să-ţi facă rău, într-o clipită."

| Adikis a răspuns:

La fel sunt si eu. Toata adolescenta am fost ma solid si toti se luau de mine deoarece le era ciuda pe faptul ca eu imi petreceam tot timpul studiind muzica si ca la spectacole reuseam rezultate destul de bune. Odata m-am enervat foarte tare si din doua lovituri l-am daramat pe cel mai masiv dintre e i si i-am amenintat si pe ceilalti. De atunci nu am mai avut probleme. Dar totusi nu iti sugerezi sa il bati la fel cum am facut eu, ci doar sa il sperii, sa ii arati ca esti mai puternic decat el si ca nu te temi.

| AlexandruParaschiv98 a răspuns:

Mai bine il lasi sa te injure si ii in juri si tu pe ei la fel, eu cred ca cel mai bine este sa le dai replica (sa le inchizi gura) fara sa te ranesti sau sa ramai cu sechele ca intr-o bataie se pot intampla multe.

| drey99 explică (pentru AlexandruParaschiv98):

Eu sigur nu voi ramane, dar el da.

| drey99 explică:

Dar cat sa tot fiu indiferent sunt indiferent de la inceputul clasei a 9. Si m-am saturat sa imi jigneasca familia

| Ivancic09 a răspuns (pentru drey99):

Rupe-l in bataie pe animal.Si sa nu te lasi mai prejos niciodata!

| CartoonN a răspuns (pentru drey99):

Esti capabil de indiferenta...asa ca aplic-o, serios da-i dreacu laughing stai in banca ta e mai bine asa, nu iti face probleme, n-are rost sa te implici.Ramai calm si indiferent.