| LiviuPaul a întrebat:

Salut Am 16 ani, 76 de kg si fac sala de 2 ani. Cu toate ca am patratele, burta este "dilatata". Cand stau normal se vede ca si cum as avea burta (nu mare, dar mai mare putin decat pieptul), iar cand ma incordez mi se vad patratelele. Cauza este mancatul foarte mult? Se poate rezolva problema chiar daca continui sa fac masa musculara, sau macar daca ma apuc de definire?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cand pui masa musculara o sa se vada si mai putin... ca nu poti pune muschi fara grasime.

Ai putea sa faci definire ( antrenament la fel, dar schimbi la alimentatie : elimini carbo si maresti proteinele ).

Incearca sa faci o "uzura" de 1 saptamana, in care sa mananci doar proteina si legume. Carbo zero ( nici macar fructe ).

| Delmoniko a răspuns:

Adica faci sala de la 14 ani? Frate, dar viata nu ai? Iti fortezi organismal, te vei opri din crestere, iar cand te vei lasa vei arata ca un butoi sau un cefeleu.

| LiviuPaul explică (pentru Delmoniko):

Da, fac de la 14 ani si am viata, stai linistit. Din crestere (in inaltime) chiar mi-as dori sa ma opresc, si sala oricum nu stopeaza cresterea. Cand o sa ma las (daca voi face asta va fi peste foarte multi ani ) voi fi constient ca trebuie sa mananc mai putin si oricum trebuie sa intretin masa. Nu-ti face tu probleme din asta. Sa inteleg ca raspuns la intrebare nu ai...

| Omulcarearenevoiederaspunsuri a răspuns:

Si eu eram foarte slaba, si inca sunt, dar de cand mi-a venit menstruatia patratelele mele s-au cam dilatat iar sub buric am putina grasime ca o mini-burtica! Am fost la antrenor si mi-a spus sa alerg in fiecare saptamana dimineata si sa fac multe multe genofleziuni! Ser ca te-am ajutat!

| LiviuPaul explică (pentru Omulcarearenevoiederaspunsuri):

Nu prea m-ai ajutat, eu cand ma incordez sa vad foarte clar patratelele, n-am "burta" decat cand stau relaxat (nici atunci nu e prea mare, dar mi se pare anormal sa o am tinand cont cat sport fac si ce alimentatie AM)

| iHateYou a răspuns:

Ba frate, nu stiu si la mine e la fel.