| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am o prietena (amica) care tot 16 ani are. Si intre noi lucrurile sau cam racit. Ea de la un moment dat a devenit foarte rece cu mine. Pur si simplu ma lasa fara subiecte de discutie. Daca e sa gasesc ceva despre care sa putem vorbi, conversatia are maxim 5 mesaje. Adica ea nu o continua deloc / trimite mesaje foarte scurte si dupa se ajunge sa ne trimitem emoji-uri unul altuia. Si mie nu imi place.
Inainte era vioaie, vorbeam mult, radeam mult era totul perfect. Insa. cam din aprilie, nu stiu ce a patit. Adica. ok, stiu ca are viata ei persoanala, stiu ca are probleme si i-am zis doar sa imi spuna ca a patiti ceva (nu chiar ce pateste, doar sa imi zica ca i s-a intamplat ceva, doar ca sa stiu ca in cazul in care o vad suparata, sa nu ma simt prost si sa cred ca am gresit eu cu ceva).

Momentan suntem doar prieteni dar. mai apropiati si putin mai mult decat prieteni. Adica urma ca in viitor sa fim impreuna. Si i-am cerut ca orice om normal, putin mai multa comunicare. Adica... mai exact, ce ii ceream eu este ca atunci cand i se intampla ceva / are o problema / nu stiu. o rugam doar sa imi spuna. Adica sa fie un mesaj de genul :

Azi am patit (ceva) si sunt suparata, daca ma vezi mai posomorata, sa stii ca e din cauza la asta si te rog asteapta pana imi revin.

Daca nu avea chef de vorbit / iesit, o intelegeam, insa trebuia doar sa imi spuna. In orice caz... nu faceam o criza la un mesaj de genu',, momentan nu vreau sa vorbesc cu nimeni din cauza ca mi s-a intamplat (bla bla bla) Iti dau eu mesaj, bine? "

Si gata! era ok. Mai mult nu puteam sa-i cer. Daca dorea, puteam sa o ajut cu un sfat sau ceva de genu', legata de problema ei. In trecut imi zicea mai orice problema pe care o avea. Daca i se intampla ceva, ea imi spunea. Si de fiecare data eu ii dadeam un sfat / un mesaj de incurajare. Stateam si ore bune sa ii scriu, numai ca sa o vad fericita. Si uite ca de cele mai multe ori, mesajele mele au dat roade. Insa de cateva luni, nu imi zice mai nimic. Parca si-a pierdut increderea in mine.Sau daca nu voia sa imi zica, tot ok era. Insa, la ea, ma deranja faptul ca nu imi spunea si trebuia eu sa o intreb daca s-a intamplat ceva dar din pacate tot cu,, nimic" imi raspundea. :/

Ma rog. deci toata povestea asta a inceput din aprilie, cu cateva zile inainte de ziua ei de nastere. Pe atunci lucurile erau pe jumatate bune, pe jumatate rele. Trece ziua ei, dupa. urmatoarea zi, seara, trebuia neaparat sa vorbesc cu ea, din cauza ca situatia se agrava intre noi 2(erau tot aceleasi chestii, fara chef de vorbit etc.) I-am scris un roman (bine. de fapt mai multe dar na.), si din fericire, ea a inteles si-a cerut scuze, si-a dat seama ca a gresit si urmatoarea zi am iesit afara, ne-am dus la pizza (ca de ziua ei nu am fost) si a fost o zi chiar frumoasa ^_^. (si a fost ultima data cand ne-am intalnit) Urmatoarea zi, nu prea mai tin minte ce s-a intamplat, dar peste cateva zile, a inceput sa fie iar asa, ba chiar mai rau. Si am tot incercat sa vorbesc cu ea, sa lamurim odata situatia, am incercat de toate insa nu a mers. Am si intrebat-o,,ce trebuie sa fac ca sa fie bine intre noi?". Adica poate faceam ceva gresit, dar uite ca mi-a raspuns cu,,nu stiu crying((". Si am mai incercat alte chestii, i-am scris romane peste romane dar tot degeaba.

O alta chestie nasoala este ca ea de cele mai multe ori, ma,,seca" de subiecte. Si cand,, nu mai avea nimic de zis " (chiar daca aveam despre ce sa vorbim dar ea nu dorea ), imi trimitea un emoji. Si aici intervine partea proasta. Daca ne tot trimiteam emoji-uri unul altuia, nu era bine, daca o lasa cu seen, tot nu era bine, altceva, un subiect de discutie nu aveam deci. chiar nu mai stiam ce sa fac. Daca voiam sa iesim cica,, avea treaba".

In prezent nu mai vorbim cam de 2 sapmtani. Am hotarat amandoi sa luam o mica,, pauza". Adica pana da si ea teze, sau isi mai mareste o medie pana isi mai rezolva din problemele sau nu stiu. Sper ca nu am facut o alegere proasta. Adica daca tot are probleme nu cred ca mai voia sa primeasca si mesaje de la mine cu chestii de genu. Asa ca am decis sa o las in pace o perioada, pana se mai linistesc apele.

Ce as putea sa ii scriu? Ok. eu inteleg ca are probleme. sau ca are nu stiu ce perioada proasta din viata, e adolescenta, e normal. Insa voiam doar sa imi spuna si asteptam sa si le rezolve. Nu ceream nimic mai mult de la ea decat o simpla comunicare. Ceream doar mesajul pe care l-am scris mai sus si totul se rezolva. Puteam sa astept si saptamani pentru ea ca sa-si rezolve probleme. Dar din nefericire cam tace. Sau ok. hai sa zicem ca nu a patit nimic, atunci eu nu vad motivul pentru care sa se comporte asa cu mine si sa imi vorbeasca in sictir. Ca doar eu nu am facut nimic gresit (sper). De fapt. singurul argument al ei este ca,, ii cer prea multe schimbari si ca nu imi place aia, aia, aia, aia de la ea". Eu nu inteleg cum de 8 luni am suportat-o asa cum e si FIX ACUMA II CER SCHIMBARI. Ei bine, eu chestia asta i-am cerut cam dupa cateva zile de la inceperea povestii. Deci tot comportamentul ei, nu este din cauza ca-i cer eu nu stiu ce. Eu singurul lucru pe care i l-am cerut a fost doar putin mai multa comunicare. Atat. Dar stati. ca dupa era ceva gen,, Aha si acum vrei sa zici ca nu sunt suficient de comunicativa? " Adica ea lua mesajul ala ca pe o insulta. Asta nu este o schimbare la persoana ei si e un lucru care orice om ar cere de la partenerul lui cand vine vorba de o relatie. (bine. chiar daca momentan nu suntem impreuna, dar totusi ea cica vrea neaparat sa fiu al ei si chiar mi-a dovedit asta de nu stiu cate ori). Insa. dupa cum am zis in ultima vreme s-a racit.

Deci. ce as putea sa ii scriu? Eu as vrea sa ii scriu un mesaj cam pe la inceputul vacantei de vara ca na. atunci mai scapa si de colegii aia retardati care si ala e un motiv pentru care e nefericita.

Insa am impresia ca cer prea multe de la un simplu copil. Si repet chiar daca e doar o relatie de prietenie, insa ceea ce face ea nu cred ca e anormal. Am mai avut o cearta in trecut (cam prin vacanta de iarna) dar am rezolvat-o. Dupa cearta am inceput sa avem discutii foarte lungi, se vedea dorinta aia de vorbit cu mine, de iesit cu mine, o vedeam mai vesela, radeam de foarte multe ori, aveam subiecte infinite de discutie, ba chiar ma si intreba,,e totul ok? sad s-a intamplat ceva?" chiar daca nu dadeam nici cel mai mic semn ca eram suparat, dar macar atunci ii pasa de prietenia noastra.

Eu sunt genul de persoana care in cazuri de genu' sunt foarte comunicativa si as suporta sa discut si ore intregi numai sa rezolvam problema, sau daca pateste ceva, eu inteleg si astept, insa trebuie doar sa imi spuna. Sau daca e o,, cearta" si a fost vina mea, am curajul sa spun,, imi pare rau, aici eu am gresit te rog sa ma ierit". Nu folosesc argumente tampite ca sa arunc vina pe ea. Si intre noi asa era vorba, ca ne iertam reciproc pentru orice greseala am face.

Ea e genul de persoana cu o gandire foarte asemanatoare ca a mea (cand vine vorba de restul lumii, dar cand vine vorba de relatie, nu prea). Ca mai mult, relatia dintre noi 2 a supravietuit datorita mie. Insa e ca mine. Are cam toate cele 4 tipuri de termperament. Cel care predomina, cred ca este sangvinicul (doar cred).

Stiu ca daca probabil multi dintre voi o paraseati, insa eu nu pot sa fac asta. Din cauza sentimentelor + ca eu ii sunt singurul ei prieten. In rest nu mai are pe nimeni. Dar totusi chiar daca sunt singura persoana care ii este alaturi si la bine si la rau, ea nu reuseste sa aprecieze asta.
Dar mi-e ciudat pentru ca. in viitor o sa scape de starea asta si cand a fi sa intalneasca alt baiat, nu stiu de ce dar presimt ca cu el nu o sa faca la fel cum a facut si cu mine si o sa fie o relatie perfecta.
Macar de mi-ar zice,, nu mai vreau sa tin legatura cu tine" sau ceva de genu' ca sa nu ma mai fiarba atat. Dar din pacate nici nu primesc un mesaj de genu. Cel mai mult ma doare ca ma tine in starea asta. As prefera. ori sa imi zica ca ii pare rau pentru ceea ce a facut si ca de acum in colo o sa fie altfel. ori un mesaj de adio :/

As dori ceva sfaturi + o idee de mesaj gen. ce as putea sa ii scriu. Si da, oricum am sa o las balta la un moment dat, doar nu am sa stau langa ea si sa sufar ca un prost. Si multumesc ca ati citit romanul. Daca mai aveti ceva nelamuriri, puteti sa imi spuneti ca dupa aia, sa imi dati un raspuns corect. As ruga un admin / moderator sa imi puna asta la intrebari recomandate (daca se poate). Sau oriunde alt undeva numai ca sa o vada cat mai multa lume si sa primesc cat mai multe raspunsuri.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Comunicarea sincera și deschisa rezolva orice problema. Dar nu o acuza de nimic, ci vorbeste-i cu blândețe și respect profund. Aplica sfatul, tot ce vreți sa va faca vouă oamenii faceti-le și voi la fel.

| generator20 a răspuns:

Mai intai gramatica dupa ciorba de limbi.

| Itzhic a răspuns:

Frate spune-i ce te deranjeaza si gata.