| Atfas a întrebat:

Salut,am 17 ani(aproape 18)si ma gandesc sa ma apuc de fumat.Multe persoane pe care le cunosc fumeaza si as vrea sa incerc si eu sa vad cum e.Ideea este ca imi cam este teama sa nu ma imbolnavesc si sa nu devin foarte dependent.
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

Sa lași dracu prostiile astea.Eu am 16 și nu știi ce bun mă simt că nu m-am apucat ca alții de vârsta mea.
Tu nu realizezi că nu e nimic atrăgător și sănătos în chestia asta? Chiar nu realizezi?
Și eu am fost proasta ca tine și eu am vrut, dar când am văzut câți bani te costa și cel mai important lucru SANATATEA nu am facut-o.
Adolescenții fac chestia asta ca să atragă iubiți/iubite.
Nu fa prostia asta!
Ca să te conving mai tare, du-te pe YouTube și caută "the effects of smoking" și da pe videoclipurile alea horror.
Fii sigur că odată ce te-ai apucat, 90% nu le mai leși.
Tu nu poți de bine? De ce vrei sa îți faci rău? Înțelegeam dacă aveau macar un beneficiu, dar nu au.
Vrei ca la 30 de ani să arăți ca dracu, vrei sa îți miroasă gura a hoit? Ce vrei?
Fii serios...
Caută alte lucruri importante în viața.
Varstele de 16-20 sunt cele mai frumoase ale vieții și tu ti le distrugi.
Nașpa, fă ce vrei, e viața ta?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Fumatul cauzează dependență și boli, deci gândește-te bine ce vrei să faci.
Cunosc persoane care zic că ar vrea să se lase de fumat dar nu pot.
Dacă mai multe persoane fac un lucru trebuie neapărat să faci și tu?
Eu zic să nu te lași influențat de nimeni, să fie decizia ta.

| cristian200313 a răspuns:

Deci, sincer, eu am fumat o tigara si chiar, cand am tras fumul, parca imi venea sa vomit, sincer, deoarece unul mi-a dat si ma gandeam sa incerc asa ca am incercat, si parca imi simt ca ma reapuc iar, normal ca nu e bine sa fumezi, deoarece iti creeaza dependenta, chiar si boli pe care o sa ai in viata ta! Gandeste-te bine inainte sa incerci sa fumezi.
Am mai vazut multe copii care s-au apucat de fumat si chiar la 11 ani, din nefericire un copil si-a luat o boala. Ceea ce ti-am spus, este decizia ta. Daca te apuci nu te mai lasi niciodata.

| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Eu am fumat o perioadă. Ideea este că nu am simţit mare lucru sau vreo plăcere faţă de asta.La început am fumat o ţigară din curiozitate deşi eram îngrozită de ceea ce aberau ceilalţi : că s-au simţit rău, că au vomat, că au prezentat dureri de cap şi ameţeli, eu nu am avut nimic însă nu pot spune că am fost plăcut încântată.Am încercat să fumez deoarece făceam parte dintr-un grup de prieteni fumători care ieşeau mereu în pauze la ţigară.M-am străduit să fumez însă mi-a displăcut, mi s-a părut o pierdere de timp şi bani.Am fumat doar pentru a face parte din respectivul colectiv şi pentru a mă integra.Am renunţat repede şi nici nu am făcut o dependenţă din asta.
Eu îţi propun să încerci o ţigară singur, nu poţi să te întrebi toată viaţa " oare cum ar fi dacă aş fuma o ţigară?", încercă şi vei decide tu dacă îţi vei asuma anumite lucruri continuând.