| Teddy777 a întrebat:

Salut, am 17 ani și am început sa fiu obsedata de dorința de a slabi, deseori ma uitam la alte fete mai slabe și îmi doream sa fiu și eu ca ele, asa ca am început sa fac sport și sa țin dieta. Prima săptămână a fost ok cu sportul doar ca eu voiam rezultate și le voiam repede asa ca am adoptat o dieta "fulger" doua zile nu mâncăm absolut nimic, iar a treia zi mâncăm un singur fruct iar apoi tot asa....practic într-o săptămână mâncăm doar 3 fructe, iar dacă cumva se întâmpla sa mănânc si altceva îmi provocam vomă pentru a elimina ce mâncasem, îmi calculam caloriile de la orice mâncăm sau beam, chiar și pe cele de la cafeaua pe care o beau dimineața și țin sa va zic ca într-o zi eu nu consum mai mult de 200 calorii și am slăbit groaznic.
Ajutați-mă va rog, ce sa fac? Vreau sa ma opresc și sa încep sa mănânc normal, dar mi-e frica, îmi e foarte frica, ca dacă ma voi opri și voi manca normal ma voi îngrașă înapoi, poate și mai rău, îmi e asa de frica și totodată nu ma pot opri din înfometare, am devenit obsedata de slăbit

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar noi chiar nu avem cum sa te ajutam, in situatia in care esti, ai nevoie de ajutor specializat de la un psihiatru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum ai procedat, este simptom de boală psihică.
Dacă nu te tratezi riști decesul. Am avut o rudă care așa a pornit ca tine.
La psihiatrie nu mai aveau ce sî îi facă, au transferat-o la gastroenterologie.
Avea sistem imunitar foarte slăbit și o gripă banală a terminat-o. Avea 36 de ani.

| EceEgeman a răspuns:

Bună!
Ţi-am evaluat simptomele. Ţine minte acest diagnostic nu este decât o presupunere pentru ceva sigur va trebui să te prezinţi la un medic.
Bulimie nervoasă
Bulimia nervoasă reprezintă o tulburare de alimentaţie.Persoanele care suferă de bulimie nervoasă tind să consume cantităţi mari de alimente, apoi din dorinţa de a scăpa de kilograme apelează la metodele nesănătoase de slăbit: înfometare, limitarea drastică a alimentaţiei sau inducerea vomei.
Simptome:
Totul are legătură cu psihicul tău: teama de a te îngrăşa, dorinţa de a acea un anumit număr de kilograme şi a arăta perfect.
Nu te poţi ori sau nu poţi controla ceea ce mănânci.
Faci sport abuziv pentru a nu te îngrăşa.
Restricţionezi numărul de calorii.
Bulimia îţi poate afecta semnificativ starea de sănătate. Dacă te confrunţi cu aceste simptome ar trebui să mergi la un medic.
Dar, pentru început încearcă să iei lucrurile treptat şi să mănânci cele trei mese esenţiale cu caloriile necesare.
Nu te mai fi preocupată de numărul de kilograme, ci de sănătate.