| Ursu_Eusebiu_2000 a întrebat:

am 17 ani si pe anul viitor vreau sa-mi iau masina. ma gandeam la un audi a4 b6, din 2002-2004 cu motor 1.9 tdi. voi ce parere aveti, merita? daca nu, ce as putea gasi altceva mai bun la 2000-3000 euro?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Singurul A4B6 pe care ti-l permiti in acel buget e cu volan pe dreapta.
Daca ca prin minune gasesti unul cu volan normal in bugetul tau asteapta-te sa mai investesti inca 1000€(distributia un kit de brate de calitate, si s-au dus si aia 1000€) in primul an.
Un A4B6 in stare decenta, care nu necesita alte investitii (distributie, samd) ajunge undeva pe la 3500€, iar daca vrei sa fie si impecabila exterior/interior, din nou mai sare pretul cu cateva sute de euro.
Deci mare atentie ce asteptari ai de la masina.
In rest despre masini, daca merita sau nu, tine doar de cum au fost intretinute si de cat de bine poti sa le verifici.
Personal mai bine te-ai axa pe un Passat B5.5, e acelasi motor ca si pe Audi, doar ca e ceva mai ieftin si la piese si la pret.
Cu bugetul tau, daca ai rabdare, cred ca prinzi un B5.5 in stare mai mult decat buna, si probabil iti raman si bani sa-l inmatriculezi.

//Edit: Tu ai spus ca vrei anul urmator, deci probabil vor mai scadea putin preturile dar nu te astepta sa fie o diferenta semnificativa.

| Vana_Daniel_2002 a răspuns:

E ok.