| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 17 ani si sunt impreuna cu o fata de o luna si ne intelegem binisor. Urmeaza un bal la un liceu si o alta fata mi-a zis ca vrea sa se distreze si m-a intrebat daca vreau sa fim prieteni cu beneficii si eu am zis ca da. Eu m-as pupa cu fata asta,fara sentimente, iubita mea nu va afla dar totusi parca ma simt putin prost pentru asta. Este un fel de inselare? Ce parere aveti? Sunt doar saruturi, fara sentimente.

Răspuns Câştigător
| Ionuț39382 a răspuns:

Salut, prietene!
În momentele următoare îți voi oferi un răspuns mai lung, dar te va ajuta! Să mă ierți te rog dacă te voi supăra, însă procedezi foarte greșit din mai multe motive:
În primul rând, față de ea, îi un gest extrem de urât, și da, se numește înșălat! Oamenii care înșală în ziua de astăzi, nu înșală fiindcă nu au ce face, ci fiindcă vor să obțină acea satisfacție sexuală! Deci, nu îți trebuie sentimente să înșeli fiindcă oamenii înșală întrucât nu își pot controla instinctele! Ei bine, tu, prin gestul tău ai înselat-o pe iubita ta, și nu stiu cât ești de religios, dar sa stii că la Dumnezeu nu ii bine văzut ce ai facut! Ține minte că asta se plătește greu în viață, și ce suferință i-ai provocat ei, exact la fel vei suferi și tu, dar nu te speria! Încă este cale să te îndrepți! La vârsta ta, îi normal sa vrei sa pupi o fată, dar nu ii normal să înșeli, ci îi cel mai urat lucru posibil! Pune-te în locul ei, și gândește-te cum te-ai simți dacă ea s-ar săruta cu altul!
Să fii fidel, conform DEX, inseamna sa fii credincios, loial, lui sau ei! Eu te intreb, crezi ca esti fidel sau loial dacă faci asta?
Te justifici spunând că îi un sărut fără sentimente, dar actul în sine a existat! Exact ca si cum ți-aș zice să nu furi, dar tu furi și zici că a fost fără intentie, dar pacatul există! Deci, îi rău ce ai facut tu, și rezolva problema! Mergi și te Spovedeste, roaga-L pe Dumnezeu să te ierte, și după cere-ți iertare și de la ea, și cât o sa mai trăiesti pe pământ, să nu mai faci asta, căci atragi mânia lui Dumnezeu, și vai de tine, dar încă ai timp sa te îndrepți! Nu te lasa prada plăcerilor, și caută o relație bazată pe iubire curată și sinceră, și pune pe ultimele locuri aceste sărituri și plăceri, chiar dacă mai este nevoie și de ele, dar nu crea din asta un obicei si un păcat!
Sper ca ti-am fost de ajutor, și scuze dacă te-am supărat însă mai bine să știi realitatea decât să trăiești în minciuna și să faci alte greseli grave care să te coste mai tarziu mai mult!
Baftă!