| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani și vreau să plec la muncă în străinătate la o rudă. Cu școala nu m-am înțeles și de aceea nu mai merg.
Locuiesc doar cu mama și sunt în custodia ei.Ea este cam plimbăreață și din această cauză nu mai am tată nici măcar vitreg (am avut până acum)..eu nu mă înțeleg cu ea sub nicio formă tocmai pentru că s-a depărtat de casă din cauza plăcerii de a umbla cu fel și fel de bărbați dar nu vrea sub nicio formă să-mi dea procură să pot pleca.
Fac 18 ani abia la anul în vară..cum o pot convinge să mă lase să plec?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Astepti pana la 18 si ti legatura cu ruda sa pleci atunci

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Cred că asta voi face nu prea am de ales.

| darrio2007 a răspuns:

Asteapta sa faci 18 ani si pleci atunci. In modul ăsta nu mai ai nevoie de acordul mamei „plimbarete". Poate inveti sa mai faci si ceva in acest timp, ca sa nu te trimita aia din strainatate inapoi acasa.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Aș avea loc de muncă asigurat dacă aș pleca. Cine ar pleca aiurea?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce stii sa faci?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Da, este vorba de un magazin de haine unde as sta la vanzari, as inregistra comenzile.
Mentionez faptul ca vorbesc engleza aproape la perfecte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești credincios ( sincer să fiu, eu unul nu sunt, dar îi respect foarte tare pe cei ce sunt. A fi ateu nu înseamnă neapărat ură). te rogi la Dumnezeu ca e să te lase. Dar cel mai sigur pentru tine ar fi să aștepți să ai 18 ani, căci dincolo îți va fi mult mai greu ca aici.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu sunt atee dar nici vreo mare credincioasă nu sunt

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu ești mare credincioasă, nu poți pleca, până la 18 ani.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cât m-aș ruga la Dumnezeu, credeți-mă, această femeie nu este de înduplecat! Numai gândul că eu îmi doresc acest lucru din toată inima o face să nu-mi de-a procură..cam așa este relația noastră, ca să înțelegeți sad

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

E perfect, așa că nu te mai gândi, poate că așa o să îți dea.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sper.

| LoveSleep a răspuns:

Eu sunt curios ce ruda e atât de dornica sa te ia la ea. Unii nu își vor nici copiii lor (maica-ta), alții vor să-i creasca pe-a altora.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Tatăl meu natural
Ai mei sunt divorțați iar mama nu-l suportă de tata. Iar din cauza faptului că nu mă înțeleg cu ea el ar vrea să ne ia acolo dar nu poate fără acordul ei

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să mă ia*

| zurick a răspuns:

E așa trist că ai zis la " o rudă " vorbind de tatăl tău. Cum s-a ajuns la custodia câștigată de mama ta?
Nu cred că poți face altceva decât să aștepți.

| anonim_4396 explică (pentru zurick):

Am zis "o rudă" pentru că ținem legătura și vorbim mai mult ca niște verișori sau unchi-nepoată..cam atât îl interesează de mine în calitate de tată.
Atâta că vrea să merg acolo pentru că i-am spus că vreau să plec în străinătate și mi-a spus să merg la el.
Custodia s-a decis acum 14 ani când au divorțat iar ea custodia a fost câștigată de ea deoarece în ciuda tatălui meu, ea avea locuință și loc de muncă stabil.