| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani sunt baiat, si...
Cum sa incep?
Ma simt singur, nedorit de nimeni. Toata lumea ma priveste de sus din cauza fizicului meu slab ( si faptul ca tremur in toate privintele), chiar si cel mai bun prieten al meu pe care il cunosc de 3 ani. Simt uneori ca nu pot sa am incredere in el, vad ca incearca sa para ca ii pasa dar eu nu-l cred, azi mi-a spus din gluma ca nu ma pot ridica nici pe mine( in sensul ca sunt slab) imi venea sa ii dau una xD. Tipa de care imi place ma ignora acum iar eu nu am nici o vaga idee de ce. Stie ca o plac, chiar si asa a continuat sa vorbeasca cu mine dar dintr-o data nu a mai facut-o, ma gandeam sa o sun sa o intreb ce face dar stiu ca nu are nici un rost.

Mi-e usor sa spun asta aici, deoarece nimeni nu ma cunoaste cu adevarat... Bun!

Deci, revenind la mine, incep sa ma simt din ce in ce mai slabit, chiar daca nu arat la nimeni asta si ma prefac ca ma simt "cel mai tare din parcare", chiar daca nu e asa, si stiu asta. Nu vreau sa imi spuna nimeni ca trebuie sa merg la un psiholog sau orice ra*at de genu, deoarece nu ma ajuta, nu are efect la mine.
Am inceput sa ma agat de ceva si sa ajung undeva dar nu stiu de unde sa incep, nu stiu daca faptul ca la anul o sa ma apuc de sala, si cel mai important de box ar putea fi posibile, cel putin asta simt. E miezul noptii, ascult muzica, Immortal Technique (my fav), si ma gandesc la asta nestiind ce sa fac. Poate e pre mult pentru mine, si am nevoie de niste indrumare. A mai trecut cineva printre asta? Daca da cum a scapat de acest "infern" ca sa ii spunem asa!

Răspuns Câştigător
| 3amthinking a răspuns:

Society killed teenagers.
Tu nu trebuie sa te schimbi cu nimic, ci ceilalti. Daca ei rad de tine ei sunt cei care au o problema nu tu. Tu esti perfect asa cum esti, crede-ma. Daca fata aia nu te place, da-o naibii, nu te merita oricum. Intr-o zi o sa gasesti pe cineva care te va placea asa cum esti, cu defecte cu tot. Si de prieteni nu stiu ce sa spun, de 16 ani nu am avut un prieten adevrat (in afara de familia mea) si nu prea imi pasa, mai ales cum vad cum se comporta majoritatea persoanelor. Am avut o 'cea mai buna prietena' care imediat ce am lipsit putin de la scoala si-a facut o alta cea mai buna prietena si acum nici nu ma baga in seama. Stii ce iti recomand: apuca-te de ceva sport, arta orice si devii cel mai bun in ceea ce faci, nu o sa iti mai pese de alti si o sa le arati ca s-au inselat in privinta ta. Gandeste-te la viitor, singurul care imi da speranta, gandeste-te cum tu o sa ai succes in viata pentru ca ti-ai vazut de drum, iar cei care au ras o sa vina sa cerseasca la usa ta.
Ignore everything, trust no one.

| Vraciu2016 a răspuns (pentru 3amthinking):

Mersi! M-ai lasat fara cuvinte. happy Am sa iti urmez sfatul, si nu o sa mai imi pese de altii, o sa fac ce cred eu ca e mai bine pentru mine. Mersi.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza cu a avea incredere in cineva e ceva ireal,suntem oamenii sta in firea noastra umana sa fim ipocriti,falsi,mincinosi,suntem animale nu sfinti sa stii asta,nici iisus nu a avut incredere in apostoli lui nici dumnezeu asta ca exemplu, deci a avea incredere in cineva e o amagire de fapt,o iluzie,acuma cu fata aia,pai la fete nu le plac timizi,mai slabi de inger,sa stii ca in viata nu conteaza asa zis suflet de care vorbesc toti,conteaza sa fi puternic sai calci in picioare pe alti, cei puternici conduc lumea asta si au conduso mereu asta e adevarul, cei slabi vor fi mereu fraieri, prosti si mereu vor fi dezamagiti, gandirea pozitiva nu schimba in nimic bun omul i da doar o iluzie atat care e o amagire, totul e sa te regasesti pe tine insati

http://www.ursula-sandner.com/12-principii-de-viata-budiste/

https://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism

ai o varsta frumoasa si multe te asteapta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!