| LucianP a întrebat:

Salut.am 18 ani si am o problema, deci daca se poate niste sfaturibig grin.Am probleme de concentrare.cand incerc sa invat, citesc de multe ori, dar cand raspund la lectie uit tot.si cand invat pentru scoala de soferi, daca ma intreaba cineva din carte raspund aproape la orice intrebare, dar la chestionare sunt varza.Ce recomandati? vreau ceva s a imi stimuleze memoria.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Încearcă înainte de a memora să înțelegi ce citești. Asta te ajută enorm și te face să poți să formulezi cu, cuvintele tale ce scrie acolo. Există la farmacie Memoplus. L-am folosit și eu atunci când am dat tezele naționale și la bacalaureat. Încearcă să iei și mai ales să înțelegi ce citești și o să ai rezultate. Baftă!

| LucianP explică (pentru anonim_4396):

Inteleg ce invat, mai ales pentru scoala de soferi, dar, cand fac chestionare nu ma pot concentra

| anonim_4396 a răspuns (pentru LucianP):

De ce nu te poţi concentra? Este important să cunoşti motivul. O dată ce îl cunoşti, ştii şi unde e problema şi ce poţi să rezolvi.

3 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,aceasta lipsa de concentrare este pe baza de stres, se intampla cam la toti adolescentii. Daca intr-adevar vrei ceva care sa iti stimuleze memoria, ia niste pastile cu toate ca nu prea sunt recomandate de doctori si farmacisti.Incearca MemoPlus, sau Lecitina, probabil ai mai auzit de ele.Dar cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un farmacist si sa vezi ce iti recomanda.O zi buna!