| Andrei199114 a întrebat:

Salut am 18 ani, sunt clasa a 12 a si anul viitor dau bacul, cum pot invata mai usor si eficient? Dau la materiile Romana, Matematica si Biologie.

3 răspunsuri:
| Ezeru a răspuns:

Sunt diferite metode...
Cel mai bine foloseste metoda schematizarii materiei.
Citeste urmatorul articol : http://jurnalul.ro/......18649.html

| Alexutza1712 a răspuns:

Nu exista un mod mai usor de a invata. Inveti si gata.

Ceea ce zici tu acolo e faptul ca nu te poti concentra. Pentru inceput, inchide telefonul, sau daca nu, da-l pe mod avion. Poti incerca sa pui o melodie mai putin cunoscuta, caruia nu ii stii foarte bine versurile, sau, mai bine, sa nu le stii deloc. Poti chiar sa asculti muzica FARA versuri. Sa fie, de preferat, clasica. Pentru ca nu vrei sa auzi cum iti bate basul in urechi cat inveti.

Nu lasa pe nimeni sa te intrerupa. Ca moare mama, bunica, bunicu, lasa-i. Tu faci ceva important si nu te vei abate de la ce faci.

Evita sa te culci tarziu seara. Acum ca s-a schimbat ora, cu atat mai mult. Daca e ora 22:00 corpul tau va deduce ca e 23:00, deci nu uita asta.

Sper sa iti fiu de ajutor!

| Mihalca_Diana_1998 a răspuns:

Pai eu sunt in clasa a V-a si dna. diriginta ne-a spus asa :
-sa incercam sa facem exercitii suplimentare pentru a le memora mai bine
citesti lectia si apoi iti iei o foaie pe care scrii ce ai retinut
-apoi plus ca faci si temele
Sper ca te-am ajutat! happy