| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Am aproape 17 ani si locuiesc intr-un sat. In sat sunt tot felul de oameni, babe barfitoare, rude barfitoare, persoane barfitoare... in fine, ati inteles ce vreau sa zic. Recent, am terminat o relatie care a durat cateva luni, iar dupa 2 saptamani am inceput sa vorbesc cu un alt baiat din sat care are 18 ani. Il cunosc de cand eram la gradinita doar ca am pierdut orice fel de contact si intr-o zi eram cu alti prieteni din sat pe un teren, la joaca si a venit si el. Dupa ziua aia a iesit cu noi din ce in ce mai des si ne-am imprietenit. Am aflat pe urma ca lui ii place de mine. Am ramas socata la inceput, deoarece si mie imi place. Asa ca prietenii nostri, stiind ca ne placem unul pe altul, au propus sa ne jucam "adevar sau provocare" pentru a face in asa incat sa ne sarutam si chiar asa s-a intamplat. Acum suntem impreuna, de vreo 2 saptamani. Problema este ca toata lumea (in afara de prietenii nostri) sunt impotriva relatiei noastre din cauza lui. Ei considera ca el nu e de mine deoarece s-a lasat de scoala din motive personale, parintii lui sunt despartiti si tatal lui e un "betiv". Mie nu-mi pasa de toate lucrurile astea. Toti imi spun ca trebuie sa am pretentii si sa ma uit la baieti de "nasul meu". Am mai avut discutii pe tema asta cu ai mei, mama ma intelege dar tata e total contra si a spus ca daca ma prinde cu el, ne bate pe amandoi. Nu am bagat in seama amenintarile lui si am continuat sa vorbesc cu el, pana azi, cand unchiul meu i-a spus mamei mele ca i-a spus nu stiu ce tanti din sat ca umblu cu a lui cutare, ca e rusine si etc. Mama tine cu mine, dar nu vrea nici sa o opreasca lumea pe strada si sa ii spuna lumea fel de fel de lucruri si mi-a cerut sa imi vad de treaba mea, ca o sa intalnesc o gramada de baieti.
Stiu ca are dreptate, nu pot sa ma cert cu ei la nesfarsit din cauza asta desi m-am atasat mult de el. Am decis ca trebuie sa fac cum zic ei, dar mi-e super greu sa uit de el. Doar cand ma gandesc la chipul lui si la faptul ca trebuie sa il scot din viata mea, simt un gol in stomac si imi vine sa plang. Ce sfaturi aveti? Am luat decizia corecta? Cum fac sa mi-l scot din cap?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Știi care este problema satului? Vede paiul din ochiul tău, dar nu bârna din ochii lor!
Chiar sunt numai sfinte prin acel sat? Chiar toate fetele sunt virgine?
Isus Hristos a spus o pildă: "să ridice și să arunce cu piatră cel fără de păcat". Iar, păcatul este cu gândul, cuvântul și fapta!
Mergi și vorbește cu băiatul, păstrați legătura, iar peste cât luni, plecați și vă mutați împreună dacă există iubire adevărată și sinceră!
Iar, părinții, toți, nu numai ai voștri, ar trebui să se gândească la viitorul lor, la bătrânețe.
Sau nu văd, nu aud despre bătrâni abandonați, morți și găsiți după zile întregi?
Cauza? Faptele lor din tinerețe, când nu au știut cum să își țină copilul aproape, când i-au interzis multe lucruri, nefondate de multe ori aceste interziceri!
Ia viața în propriile mâini!
Vă bate, sunați la 112 și cereți ajutorul!
Nu mai suntem la 1800, o lume închisă!

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu ai ce face și nu asculta gura lumii. Dar din păcate dacă zici ca ai si certuri cu ai tai ca să îl lași, e greu în situația ta. O sa treci peste relație dar mai greu.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Eu nu zic ca e gresit, daca va iubiti este foarte bine, dar la varsta asta e mai mult iubire trecatoare pe moment, ia si asta in calcul. Iar in ceea ce priveste viata baiatului nu conteaza, dar gandeste.te ca din cauza faptului ca nu si.a terminat studiile nu va pute avea un serviciu bun, sau sanse mici, ceea ce rezulta ca nu te va putea intretine in viitor. Gandeste.te si pe termen lung. avantaje/consecinte. Este strict parerea mea, acum tu faci cum crezi tu ca e mai bine pentru tine si cum iti spune inima, Baftă!

| Romeo16101 a răspuns:

Buna, pentru ca o relatie sa functioneze, trebuie sa fie de acord si parintii, nu e ca in filme ca fugiti amandoi in lume, si va traiti viata. Scopul tau principal acum nu e iubirea crede-ma, esti inca tanara, scopul tau primordial acum ar trebui sa fie cariera ta, sa te poti realiza, sa faci o facultate buna, sa ai un job bine platit si respectat.
Daca parintii si majoritatea persoanelor is de parere ca tipul respectiv nu e de tine, poate ar trebui sa i asculti, pentru ca iti vor binele, nu iti vor raul.
2. trebuie sa i explici tipului, ca nu poate exista o relatie in contextual actual, ca toti sunt impotriva voatra, si ca iti face mult rau... daca chiar tine la tine, trebuie sa iti vrea binele. daca chiar va fi pe viitor sa fie ceva, va fi!
3. cum sa ti-l scoti din cap? simplu! seriale fata mea, baga seriale la greu, iesi cu fetele vorbeste cu baietii pe Facebook, fa orice iti poate ocupa mereu timpul ca sa nu dai prilej procesului de "overthinking" crede-ma e nasol, cu totii am trecut pe acolo, stiu ca e greu dar asta trebuie sa faci, iesi la cafele zilnic, iesi in sat, vorbeste bucura-te de viata, esti prea tanara ca sa suferi acum din pricina asta... vorbeste cu prietenii tai despre situatie si spune-le sa organizati iesiri cu cortu, excursii, orice ca sa te poata face sa uiti... si crede-ma la momentul potrivit va veni si persoana potrivita pentru tine! sper ca te-am ajutat catusi de putin, si daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui, Succes!

| Kenji2Uchiha a răspuns:

La 18 ani se mai joaca lumea adevar si provocare? sad ba.