| elloelloe a întrebat:

Am auzit ca daca ma rog, ma ajuta si am o zi/viata mai buna. In schimb, m-am rugat in 2 dimineti si acele zile au fost oribile si nimic nu mergea. Iar cand nu m-am rugat, ba aveam zile ok, ba chiar minunat.

2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Rugaciunea functioneaza dar nu tot timpul. Daca te rogi ca o profesoara sa nu vina la ora care nu iti place tie, e posibil sa nu se intample. Există cazul celebru al neurochirurgului american Eben Alexander, care, la 54 de ani, a făcut o meningo­en­cefalită bacteriană gravă. A stat o săptămână în comă, timp în care foarte multe persoane s-au rugat pentru el. După ce şi-a revenit, a spus că în tot timpul cât era în comă a văzut în jurul lui siluete umane care păreau să stea în genunchi şi de la care veneau spre el valuri de energie.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Așa este la început, dar cu timpul vei observa că atunci când vei neglija a te ruga, chiar nu vei fi ok. Se întâmplă lucruri extraordinare în organism în timpul rugăciunii (și după), nu numai la cei credincioși, plantele și apa studiate în laborator în timpul rugăciunii reacționează. Cunosc persoane care se roagă aproape zilnic de mulți ani, și pot spune (chiar și din experiență personală) că cea ma benefică este rugăciunea simplă, cu cuvinte proprii, nu cea citită sau memorată mecanic.