| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am citit undeva, că vitaminele stimulează cresterea in inaltime.
Vreau şi eu să stiu, dacă este adevărat.
Am 17 ani 1, 68 cm.
Tata 1, 70 mama 1, 62.
Eu la corp semăn cu mama.
Ea e blondă, eu îs blond.
Are ochi albastri, am ochi albastri.
Am observat niste comportamente pe care le face...şi am vazut că şi eu le am.
Doar vocea o am ca a lui tata.
(Concluzia: mama are gene proaste şi cred că voi ramane la 1, 68).
Fac exercitii de "stretching" de max 1 lună dar degeaba.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu te ajută să te înalți, asta depinde de genetică.

| Delcatty a răspuns:

Vitaminele D si calciul ajuta daca ai niste carente care nu te lasa sa te inalti (probleme cu oasele), in concluzie, daca esti sanatos tun, e frectie la picior de lemn sa le iei.
Nu este 100% sigura, dar exista o metoda orientativa prin care sa iti dai seama ce inaltime vei avea maxim: aduni inaltimea tatalui cu inaltimea mamei. Adaugi 13 centimetri fiindca esti tip, daca erai tipa, scadeai 13 si imparti la 2. In cazul tau, da 1, 73.