| anonim_4396 a întrebat:

Am implinit de curand 13 ani. As vrea sa ma descarc aici pentru ca nu am unde.
Nu imi place deloc cum arat. Am ajuns sa fiu obsedata de numarat caloriile. Nu manac deloc dulce, si nici macar o gura nu vreau sa iau. Cred ca pana la urma o sa dau in anorexie, toata lumea din familie imi spune ca sunt slaba, dar eu ma vad umflata cu pompa. Am 1, 50 si 40 kg. Nu m-am mai inaltat nici macar un centimentru de vreo 2 ani, si deja ma sperii ca o sa raman asa scunda. Stiu ca exista multe fete scunde, am intalnit o femeie care avea 30 de ani si avea sub 1, 50, eram mai inalta cu jumatate de cap decat ea. Dar vreau sa cresc si eu mai mult, macar pana la 1, 60. Toate fetele de varsta mea au trecut de 1, 50, iar eu am ramas cea mai scunda din clasa. La sala la care ma duc si fac aerobic, profesoara imi spune,, pitic". Mie imi place de ea, imi spune asa pentru ca ii e drag de mine, dar tot ma raneste putin faptul ca sunt asa mica. Mi se pare tot timpul ca am burta prea mare si ca sunt plinuta, nu slaba. Mi-am facut si poze, si nu arat deloc slaba cum zice toata lumea. M-am saturat sa merg pe strada mereu crispata si fara incredere in mine, si sa ma uit in oglinda si sa incep sa plang. La scoala colegii nu se iau niciodata de cum arat, de asta spuneam ca poate dau in anorexie pentru ca poate doar mie mi se pare ca sunt grasa cand de fapt eu sunt slaba. Am incercat sa pun poze sa vedeti si voi cum arat, sa imi dati macar odata un raspuns sincer despre cum arat, ca sa stiu daca e totul in capul meu sau nu, dar nu stiu cum sa fac sa pun poze la o intrebare.
Va rog, ajutati-ma! Nu mai vreau sa traiesc asa! Ma simt foarte neincrezatoare, chiar daca am slabit 10 kg acum 1 an jumate si m-am mentinut de atunci. Inainte sa slabesc toata lumea ma numea balena esuata si alte chestii, dar acum tot mi se pare ca sunt balena, chiar daca am slabit si nimeni nu imi mai zice asa.
Nu vreau sa fiu grasa, pentru ca vreau sa ma simt increzatoare si puternica, nu sa ma bag in pamant cand ma uit in oglinda si cand sunt la scoala.
Ajutati-ma, ce trebuie sa fac ca sa arat mai bine sau macar sa imi imbunatatesc starea de spirit? E totul in capul meu sau nu? Cum fac sa pun poze la o intrebare? Credeti ca o sa ajung anorexica? De fiecare data cand mananc ma gandesc cate calorii are. Sau daca mananc mai mult intr-o zi, urmatoarea zi imi spun sa nu mai mananc nimic, si ma simt foarte vinovata. Cateodata mananc compulsiv, si ma simt nasol dupa, dar nu ma ingras... am 64-65 in talie, si in solduri am 74-75... credeti ca sunt grasa?
Multumesc ca ati reusit sa cititi pana aici... astept raspunsurile voastre.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Ai doar 13 ani, esti inca copila si esti in crestere si dezvoltare pana la 16-17 ani, cand ti se va incheia cresterea.
Apuca-te de un sport, daca vrei sa te dezvolti frumos si sa arati bine.
La 1.50m ai greutatea care trebuie, adica 40kg.
Daca nu vrei sa fii grasa, pune mana si fa sport, ca te ajuta sa te inalti si sa-ti modelezi corpul frumos.

2 răspunsuri:
| 0oanonimo0 a răspuns:

Mie mi se pare ca sunt foarte lata in sus, dar am picioare slabe...

| Anonymousask a răspuns:

Nu ești grasă, draga mea! Nu ai de ce să te simți așa, arăți bine, și cui îi pasă de înălțime? Eu am 1, 63. Am crescut 3cm anul ăsta, după 4 ani de când nu am mai crescut absolut deloc. Dacă într-adevăr dorești să crești, încearcă să te agăți de vreo bară și stai așa măcar 20 de minute pe zi. Alimentație sănătoasă, fără prajeli, multe fructe și legume, și mai ales mult somn. Sper că ți-am fost de ajutor!