| Tocuiulian10 a întrebat:

Salut, am in 3 zile teza la mate si o mare problema cu asimptotele, nu stiu cum sa pornesc un exercitiu. Adica mi se precizeaza in datele problemei de care asimptota e? Sau trebuie sa aflu eu cumva? Am cautat pe net si am gasit doar cum sa calculez o limita cu fiecare asimptota, dar inca nu stiu exact cum sa determin de care asimptota e cand ma apuc sa fac exercitiul. Tot ce stiu e : daca m=0, inseamna ca e asimptota oblica, iar dupa ma descurc. Ideea mea e ca la inceputul exercitiului scriu formula y=mx+n, calculez m, iar daca imi da egal cu 0, asimptota oblica e. Va rog ajutati-ma! happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cerinta ti se va spune ori sa calculezi toate asimptotele, ori doar una.

"dar inca nu stiu exact cum sa determin de care asimptota e cand ma apuc sa fac exercitiul."
Pai. Incepi si tu cu asimptotele orizontale.
Daca iti da un numar finit inseamna ca NU ai asimptota oblica la acel infinit.
Daca iti da vreun infinit inseamna ca ai asimptota oblica la acel infinit.

Apoi, asimptotele oblice.
D-astea ai daca ti-a dat infiniti la orizontale. Daca nu, atunci nu ai.

" Ideea mea e ca la inceputul exercitiului scriu formula y=mx+n"
Ideea ta ...mai bine nu.

As continua cu asimtotele verticale, dar nu cunosti nici macar teoria.
Pune mana si citeste lectia de cateva ori, rezolva exercitiile din clasa, vezi daca iti da la fel si unde ai gresit, apoi ai dreptul sa mai intrebi.