| CosminCosy268 a întrebat:

Salut.Am intrat la liceu pe profilul Mate Info Intensiv.Am inteles de la niste persoane ca in prima clasa sunt cele mai mari medii ordonate descrescator (de la media 10 până la o medie mai mica astfel încât să se încadreze în numarul de 28/30 locuri), alții mi-au zis ca elevii din prima clasa sunt ordonati alfabetic [ex.A (Anghelescu )...P(Popa)] iar altii mi-au zis ca mediile sunt amestecate (medii nu sunt descrescătoare de la 10 la 9. 70 spre exemplu).Ce părere aveti? Va rog sa imi spuneti cum s-a procedat la voi în liceu sau cum stiti ca se procedează.

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Stii ca in repartizare iti apare si numarul al catelea ai intrat? La mine in liceu, cei care au intrat cu numar impar au fost repartizati in prima clasa si cei cu numar par in a 2-a.
(exemplu :primul, al treilea, al cincilea etc in prima clasa si al doilea, al patrulea etc in a doua clasa)

| CosminCosy268 explică (pentru zurick):

Zurick,am intrat pe mate info la liceul meu al 59a din 112 (cu media 9.73 ). Sunt 2 clase de mate info intensiv de cate 28 de locuri fiecare.

| zurick a răspuns (pentru CosminCosy268):

Nu trebuie sa vezi al catele ai intrat in liceu, ci la mate-info la liceul tau. Oricum, nu e obligatoriu sa fie la fel ca la mine, depinde si de liceu.

| FaraNumePls a răspuns:

După medie, cei buni cu note foarte mari într-o clasă, o alta parte in alta clasa etc