| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niște sfaturi. Nu-l mai suport pe tata. Încontinuu țipă la mine, ușa la cameră trebuie să fie mereu deschisă și pe la 10 seara îmi spune : "Hai treci la culcare"(într-un ton foarte urât) Se mai trezeste sa vada daca dorm, eu ma prefac ca mă pun la somn ca nici nu pot dormi asa devreme. Am 17 ani, îndată termin liceul si i-am promis că dupa ce o să plec de acasă nu o să mai dau niciun semn de viață. Mama lucrează în altă țară si eu stau singură cu el. Cu ea ma inteleg mult mai bine. Nimic nu-i convine din ce fac, țipă din orice si mă tot compara cu sora mea care e cu 7 ani mai mare decât mine "uite ca ea face asta asta" bla bla. Mereu mă ceartă si daca ii spun ceva imi zice ca is "fițoasă". Sunt fițoasă ca îmi iau apărarea sau ce? Si pe mama tot o ceartă dar mama e o persoana mai calmă. De exemplu azi m-am pus si eu sa ma uit la un film ceva ca na doar e duminică si a inceput sa ma certe vreo jumătate de oră ca nu i-am facut curățenie la el in camera. Acum mă obligă să merg cu el nu știu unde la bunică-mea si nu vreau. Are niște reguli foarte idioate, mai demult a încuiat ușa la baie ca "stau prea mult si ma pregătesc pentru școală" (si stăteam maxim 20 de minute) Mama ii ține partea si imi spune ca ii tatal meu si nu ar trebui să-l urăsc. Nu pot să nu-l urăsc, Am incercat sa fiu calmă dar nu mai pot. Multumesc ca ați citit si sper sa înțelegeți! Prefer să primesc sfaturi de la străini decât celor "apropiați"

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajunge vremea sa pleci sa te descurci in viata, cu noroc la caminul studentesc apoi cand termini facultatea la munca in alt oras departe de el sau tot in acelasi oras cu chirie.

| darrio2007 a răspuns:

Asta cam seamana a educatia parintilor.

| Andreeush a răspuns:

Termină întâi liceu și după aia poate îți cauți ceva cu chirie, un loc de muncă.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te înțeleg foarte bine...
Fără prea multe vorbe, când ai posibilitatea să pleci de la el plecă.
Ș-așa peste ceva vreme o să vrei să fii pe cont propriu și să ai casa ta, banii tăi ș-așa mai departe. Nu-i ok să trăiești așa.

| Dana1999 a răspuns:

E părintele tau si asa cum e crede ma ca e mai bun decât crezi. tine la tine dar nu stie sa o arate. Poate nu a fost invatat sa se comporte cu o femeie. Fii si tu mai toleranta, e al tau nu e un străin.

| Hutzy95 a răspuns:

Un sfat pe care as putea sa ti-l dau ar fi urmatorul: Termina-ti liceul, da BAC-ul, iar apoi du-te si angajeaza-te, in perioada cand esti angajata fa-i pe plac tatalui tau, pune-te bine cu el vreo doua luni, timp in care iti strangi niste bani cu care sa iti inchiriezi o garsoniera. Inteleg perfect ce inseamna sa ai parinti posesivi, tu ai doar un tata posesiv, la mine sunt amandoi plus bunicamea, dar eu trebuie sa ma insor si curand ma mut cu iubita impreuna si rup legatura cu ai mei. Asa ar trebui si tu sa faci, cand ai un loc de munca, iti pui de o parte niste bani vreo 2 luni cel putin si cheltuiesti cat de putin poti si iti inchiriezi o garsoniera si rupi legatura cu tatal tau, dar nici sa nu ii dai adresa mamei tale ca o sa ii dea tatalui tau adresa si te afla dupa aia. Mai cunosc asa o fata a carei parinti sunt foarte posesivi de au pus camere de filmat in apartament sa vada cu cien umbla fata, ea avea un prieten, cu care parintii ei nu au fost de acord si i-au zis sa aiba un prieten cand vor hotari ei. Deci, mai suporta-l putin, cautati un loc de munca si cum prinzi ocazia muta-te in chirie fara sa il anunti pe tatal tau si fara sa te prinda ca iti faci bagajele