| FataDulce43 a întrebat:

Am niste simptome ciudate.Imi pot imagina momente, lucruri care nu se vor intampla niciodata si fara vreun motiv indata sa sar in sus, sa bat din palme, sa alerg prin casa si sa vorbesc singura cu mine imaginanandu-mi ca vorbesc cu cineva.Sunt o persoana sensibila, anxioasa, dar comunicabila, prietenoasa.Ce sunt aceste simptome?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numesc simptome atipice.
Atipicitatea este legată oarecum de schizofrenie, dar de la una la alta este o cale foarte lungă.
Altfel spus, sunt mai degrabă ciudățenii, excentricități, care dacă nu deranjează pe nimeni, fac parte din bagajul dtale personal, ca pielea de pe tine.

| siriusblack98 a răspuns:

Schizofrenie se numeste, exista tratament pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Pai exact asta face.Sau esti cu capul si nu pricepi ce a zis?!

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Ma omule, toata lumea isi imagineaza lucruri si scenarii dar sa te apuci sa razi din senin, sa vorbesti cu un prieten imaginar, sa bati din palme si sa o iei la fuga prin casa si sa tipi ti se pare normal? Nu cred ca mai are 5 ani sa zici ca este oarecum ok.O problema ca asta se poate agrava in timp daca nu intelegi care este cauza si sa o elimini (pe cauza).Nu e de joaca cu sanatatea mintala a cuiva.Iar problemele mintale (daca are) nu trebuie acoperite cu ''mantia'' imaginatiei prea bogate alimentate de anxietate.Nu inseamna ca daca esti tu un copil anxios toata lumea gata are acelasi lucru si trebuie sa stea cu mainile in san.Nici nu stiu la ce mai ma chinui sa iti explic niste lucruri de oameni mari sincer cand tu esti un copil care da numai raspunsuri imbecile pe toata comunitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e niciun simptom, nu ai nicio boala.
Ce faci tu se numeste "daydreaming" (in engleza ca in romana nu cred ca are vreo traducere exacta) si sari in sus de bucurie pentru ca atunci cand iti imaginezi lucrurile alea creierul tau secreta mai multa dopamina care iti da o stare de bine.
Deci e bine sa visam dar un pic mai rarut ca dupa aia ne distragem de la treburi de zi cu zi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toți ne imaginăm lucruri, mai ales înainte de culcare. Ai energie. Ce faci ziua?

Răspuns utilizator avertizat