| denisionut224 a întrebat:

Am o întrebare... aș vrea să merg în continuare pe mate-info dar peste tot unde am citit isi sustin parerea ca la mate-info poti intra dacă ai facut franceză. Eu am facut in gimnaziu germană. Este adevarat? Si daca nu, imi puteti da mai multe detalii? Multumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BIoanaB a răspuns:

Buna! Mate info, la ce te duce cu gandul? Pe mine la matematica si informatica!
Franceza iti foloseste poate la filo, sub nici o forma la MI(mate-info), insa la liceu totul se porneste de la 0, trebuie doar sa te gandesti bine, daca chiar iti plac materiile pe care sunt specializate profilurile (de ex eu sunt la SN(stiinte nat) si pot sune ca m-am indragosit de bio, chimie, fizica cu toata ca nu le cunosteam asa bine inainte!)
Depinde de tine, daca crezi ca te pasioneaza IT, informatica sau matematica sau de ce nu fizica, MI e pentru tine.
Muuult succes la adimitere!

| denisionut224 explică (pentru BIoanaB):

Eu mă refer la altceva... cu germana pot intra la mate-info?

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cine ți-a spus asemenea prostii?
Matematica și informatic a sunt bazele acestui profil, dacă vrei limbi straine du-te la filologie.