| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare, cum sunt scolile din Germania? va rog frumos sa-mi spuneti daca stiti una in care se preda in limba engleza. sunt a 8-a dar ai mei se gandesc la mutarea in Germania asa ca m-am decis sa stiu cum o sa fie... cum se face orele, de la ce ora se incepe programul, ce materi.

fundita!

Răspuns Câştigător
| GgAnett a răspuns:

Se cere mult mai putin deca se cere la noi, vei fii mult mai avansata decat cei de acolo in functie de unele materii, asta daca vorbesti limba germana. Pe de alta parte e mai lejera materia, se cere mai putin in special la matematica din cate stiu se fac in a 11-a ce se face la noi in a 8-a. E mai greu cum continui dupa, nu te poti inscrie la liceu decat daca ai medii foarte mari, daca nu te incadrezi esti automat incadrat la o scoala profesionala, asta inseamna ca nu poti sa urmezi studii la nicio universitate nefiind calificata, decat cursuri precum postliceal-asistent medical/farmacist, bucatar sef secretara, astfel de meserii. In afara de toate asttea pe langa engleza e foarte probabil sa mai ai o limba straina in plus, precum franceza sau rusa, germana fiind limba materna acolo. Alta chestie este ca bacalaureatul nu se da ca si la ni pe baza de profil, filologie- limbi, istorie geografie vs. profile reale-mate bio chimie sau fizica, ci se da din toate materiile de baza, 2 limbi, matematica la alegere fizica sau chimie si germana obligatoriu. Sper ca te-am ajutat