| Gaina_Ciprian_1990 a întrebat:

Am o întrebare importanta din punct de vedere al viitorului meu. Sunt pasionat de limbi străine, iar din profilurile din care am de ales sunt Științe Sociale și Filologie. As vrea sa știu ce facultate pot termina din cele 2 profiluri și as vrea sa știu la ce materii se da bacul la cele 2 de mai sus(nu vreau sa dau bacul la mate). Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| LalescuMaria2000 a răspuns:

Buna! Eu sunt in clasa a9a la un profil uman, deci pot sa-ti dau aceste informatii.
1.Cu orice profil ai termina poti face orice facultate.
de exemplu daca esti la filologie si in clasa a12 vrei sa mergi la medicina,tu poti sa te inscrii,dar trebuie sa te pregatesti.
Dupa un profil uman poti merge cu usurinta la facultati precum;
-Facultatea de Drept
-Facultatea de Istorie
-Facultate de Geografie
-Academia(pentru a deveni ceva in politie sau in armata,gen:ofiter,locotenet,etc)
-Faculatea de Stiinte Politice
si de sigur
-Faculatea de Litere(unde poti deveni profesor de roman,traducator,profesor de limba studiata la facultate,etc)
Ambele profile dau bacul la Romana (proba orala-proba scrisa), Istorie, Geografie, si la aleger Logica si argumentare, Economie, Sociologie, Filosofie.Deci practic la 4 materii dai bacul.
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi dacă ai pasiune spre limbi străine de ce te mai gândești la științe sociale?! Iar facultatea n-are nicio treabă cu ce profil termini.

| Gaina_Ciprian_1990 explică (pentru Adry05):

Tu de ce crezi ca am întrebat? Merci de răspuns oricum

| sierra1 a răspuns:

Dragă găină, de la orice liceu poți merge la orice facultate