| Riri a întrebat:

Am o mare nelamurire.alocatia imi vine pe un card ING, insa in oraselul unde ma aflu acum nu exista aceasta banca. O prietena mi-a spus ca, avand card de exemplu la Banca Transilvania, pot sa imi scot si de acolo alocatia, chiar daca banii is la ING.Se poate efectua acest lucru? si cum se procedeaza cand ajung la bancomat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa scoti banii oriunde. De obicei bancile percep comision cand retragi de la alta banca. Uneori si la banca proprie.Nu stiu cum e la banca ta. Iti recomand sa cumperi cu banii ceva de la un magazin. Cele mai multe banci nu iau comision cand faci cumparaturi la EPOS. Cum se face retreagerea: introduci cardul in bancomat cu banda neagra spre partea dreapta a ta. Apesi pentru limba o tasta. Introduci codul pin. Atentie! Inainte de a introduce codul pin este bine sa verifici daca bancomatul nu are parti componente care se pot desprinde usor. Asemenea parti pot fi aparate de citire a codului pin. Codul pin sunt cele 4 cifre ce le ai pe o hartie impaturita. Acestea sunt secrete. Apoi te intreaba ce vrei sa faci. apesi pe butonul cu retragere, verificare sold, etc si faci operatiunea. Daca vrei sa scoti bani apaesi pe o suma fixa propusa de aparat sau pe butonul "alta suma". Scrii suma care trebuie sa fie multiplu de 10, adica 910 lei si nu 914 lei. Accepti chitanta (daca vrei) si dai enter. Iei cardul (cand iese), iei banii si apoi astepti chitanta. Atentie! Nu lasa chitanta acolo. Daca banii nu ies verifica bine orificiul de iesire sa nu fie pus scotch pentru furt. Baga degetele in fanta. Daca nu gasesti nimic suna la banca (pe fiecare card e un numar de telefon al bancii). Trebuie sa nu parsesti locul si sa nu lasi pe nimeni sa faca operatiuni la bancomat pana te asiguri ca totul e in regula si ca bancomatul nu ti-a dat banii din motive tehnice si nu din alte motive.