| dianarockstar42_8784 a întrebat:

Salut.am o mica sau mare problema care imi macina viata de cand eram mai mica.nu pot sa dorm singura chiar daca stiu ca ai mei sunt la un metru de mine in camera cealalaltathinking faza e ca nu mi-e frica de hoti ...ci de acele fenomene, cu fantome etc. eu nu cred in ele dar totusi mi-e frica. cum pot face sa dorm singura? aseara am dormit singura dar cu usa deschisa la ai mei si la mine dar asta e logic ca nu pot sa fac asta in fiecare seara. dar am dormit in reprize m-am culcat la 1 m-am trezit pe la 2 pana am adormit sa facut 2.45 dupa aia iar m-am trezit la 4 si cat am stat la tv sa facut 5.30 dupa aia m-am culcat la loc si m-am trezit la 7-8 si cand am vz ca e lumina afara am tras un somn pana la vreo 12-1 eram moarta se somn. asta e logic ca nu pot sa fac si in timpu scoli la fel. trebuie neaprat sa ma obisnuiesc sa dorm singura ca sora mea va pleca din tara si trebuie sa fac cumva? daca tata ma prinde cu lumina aprinsa incepe sa tipe la mine si sa obliga sa ma culc si ma culc plangand. e prea de tot as dori sa dorm si eu singura sa ma acomodez si chestia asta dar nu prea pot... va multumesc ca ati stat sa cititi tot happy. o-sa incerc orice varianta imi dati si daca da roade funditahappy. multumesc bye by e

Răspuns Câştigător
| IonutMEdelian a răspuns:

Vorbeste cu tatal tau si spune-i, ce ne-ai spus si noua aici. ce pot eu sa-ti spun este ca, NU esti singura niciodata.ai un inger cu tine care te pazeste de ce tie frica tie si cand esti treaza si cand dormi.il ai de la nastere.cand te rogi seara, vorbeste in gand si cu el, fiindca asta e treaba lui. a lor a ingerilor.sa ne apere. fantome nu exista.sunt minciuni si trucaje.si chiar daca ar fi, sunt imateriale, nu au ce sa-ti faca. dar nu exista.eu am 45 de ani si nu am vazut asa ceva in viata mea, si am umblat si prin case parasite si prin cimitir, si pe coclauri noaptea.nu am vazut decat cat de frumoasa e natura, cerul, animalele, cat de frumos canta pasarile, greierii. ti-e frica degeaba si de nimic.somn usor.

7 răspunsuri:
| Andraa a răspuns:

.
ia langa tine si tine in brate o perna, un ursulet.
sau sunt beculete speciale pentru copii si le bagi in priza...
sau sa incerci sa adormi cu televizoru aprins si sa il programezi sa se stinga singurthinking

| Giulya01 a răspuns:

Chestia asta mi se intampla si mie cand eram mai mik. dar o data, j prima data cand am dormit singura, eram la o matusa. si a trebuit sa dorm singura neaparat pentru ca matusamea era ocupata cu varul meu sa il culce (avea 2 ani) asa ca nu am avut ce face. j pana am adormit(pe la 12 si ceva ) am stat si m-am gandit ca nu este nmn. m-am gandit ca daca celelalte prietene ale mele pot sa doarma singure fara sa li se intample nimic./ pot si eu happy si am adormit pna la urma. si nu m-am trezit pna dimineatawinking :X

| carmmenn a răspuns:

Stai linistita, nu te mai gandi la asta, incearca sa te gandesti la altceva.nu stiu daca ce iti spunem noi te poate ajuta.sincer tu cred ca stii cel mai bine
si eu eram asa cand eram mica.
sincer nu cred in fantome pana nu vad.happy bye sa ai o seara buna:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu dorm singura in camera. Si mie mi-a fost frica la inceput, dar am gasit vreo trei modalitati: 1.Sa dorm cu televizorul aprins-il programez 3 sferturi de ora si intre timp adorm
2.Incerc sa nu ma mai gandesc la lucruri care ma sperie si care nu ma lasa sa dorm bine, in cazul tau la fantome, si ma gandesc la ceva frumos din viata mea si adorm imediat
3.Eu am o papagalita si dorm cu ea in camera. Prezenta cuiva ma face sa ma simt protejata intr-un fel, nu conteaza cat de mic o fi fiindca papagalita mea e mica. Cumpara-ti un animal pe care il poti tine incasa, sa daca ai unul tine-l sa doarma in camera cu tine. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAI...eu n-am problema aceasta, recunosc si mie mi-e frica de fantome...eu ed obicei nu dorm.imi petrec toata noaptea pe computerla ora 4:30 merg in camera la parinti mei si o trezesc pe mama sa plece la lucru.Am si eu senzati din astea ca aud, vad si simt pe cineva in spatele meu, dar am trecut peste ele, alearga multttt inainte de culcare si vei adormi very very good laughingnu te mai uita la filme horror sau la discovery, dormi la un/o prieten/a si stati pe computer toata noaptea, la TV, jucati un joc, jucati carti, gasiti un joc care sa nu va faca sa va ganditi la fantome

| IonutMEdelian a răspuns:

Culca-te cu televizorul aprins(nu uita sa il pui pe sleep mode)
Si de ce sa iti fie frica de fantome? Ele nu exista!

| n3bunu a răspuns:

Incearca ce a zis andra i-ati un animalut sau faza cu televizoru sau dormi cu biblia langa tine ...eu asta fac cand se ia curentu pentru ca tot timpul mi se pare ca se mai afla cineva in casa care vrea sa ma prinda si fuge dupa mine. si cateodata mi se face atat de frica incat ma ascund de obicei stau pana cand vine maicma de la servici sau stau pe afara pana tarziu dar cel mai bine ii sa ai un animal pentru ca atunci sty ca nu esti singgura sty vorba unde-i unu nu-i ptere la nevoi si la durere, unde-s doi puterea creste si dusmanul nu sporeste! happy