| WonderGirl7 a întrebat:

Am o nelămurire. Sunt o adolescentă(17 ani) si e cam rușinos sa spun, dar habar nu am sa sărut.
Chestia asta se învață sau e din instinct? Voua cat timp v-a luat sa va descurcati?
Ma simt oribil sa vad colege de ale mele care au avut deja si cate 3-4 prieteni si eu nu știu nici măcar un pek si din cauza asta nu pot sa imi fac prieten.
Si partea nasoala, este ca eu nu ma consider urata, arat chiar ok si ma plac destul băieți din liceu.
Ce sa fac? Sa mai aștept băiatul cu care chiar vreau sa o fac sau sa las asa si sa fiu si la 20 de ani fara experienta? (mi-e frica ca o sa rămân asa mută si nu o sa am prieten)

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cu frica asta ajungi o complexată. se învață când te săruți efectiv, te iei după mișcările lui nu e mai filosofie

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i deloc rusinos sa nu stii a saruta la 17 ani.
Esti inca micuta si ai timp sa descoperi asta, cand vei avea un prieten adevarat.
Nu ai de ce sa te simti orbil, ca nu ti-ai gasit un baiat cumsecade, pentru care sa ai sentimente.
Categoric te sfatuiesc sa astepti, sa te daruiesti celui care te iubeste si pentru care ai sentimente, nu cum fac toate prostutele, care apoi regreta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu îți faci asemenea probleme. Nu are rost.

| WonderGirl7 explică (pentru sadrian46):

Va mulțumesc! Deci nu are rost, nu?
deja din cauza asta, dezvolt o anxietate tare ciudata si gânduri care nu ma lasa in pace.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

laughing

A zau asa, asta sa fie cea mai mare problema? Iti auzi colegele tale care au avut 4, 5 prieteni si iti pare grozav? Nu ar fi mai frumos sa te intalnesti cu cineva si sa stii ca acela este alesul? Desigur daca mai exista asa ceva.

Oricum, sa o luam pe rand. Nu trebuie sa inveti sa saruti, totul se intampla de la sine. Dupa o sa ai momente poate in care nici nu simti nevoia sa saruti ci doar sa... imbratisezi acea persoana. Toata mentalitatea si obiceiurile tale o sa se schimbe, iti garantez si iti spun asta din experienta.

Cum adica 20 de ani si fara experienta? O cu**a consideri ca are experienta atunci? Sau cum vine asta? Dar din ce stiu, este o moda, pot sa iti zic ca asa gandesc unele fete, asteapta un baiat cu experienta si toate cele, dar dupa... o sa vina un moment (nu penreu toate) cand realizeaza ca nu asta voiau de fapt si poate voiau sa dobandeasca aceasta experienta cu cineva anume.

Dar oricum... ma minunez uneori de cum gandesc oamenii. Dar nu este un lucru neaparat rau, fiecare face ce doreste. Sa nu te bag in abureli despre aceste lucruri (pentru ca sunt considerate lucruri deplasate aparent) (desi.) (dar fara desi totusi) (sau totusi) sa raspund strict legat de ce ai intrebat si poate peste ceva ani o sa intrebi si o sa iti amintesti ce am zis aici big grin.

So.
1. nu e legat de cum saruti, e legat de sentiment. Ce simti cand te saruta sau saruti? Daca nu simti iubire sau excitare, nu stiu ce ar simti cineva. Iar aceste lucruri se dezvolta cu timpul. Poti sa ii dai fix in dinti partenerului iar peste o saptamana sa il lasi masca, totul vine pe moment.
2. nu trebuie sa te simti oribil legat de colegele tale. Tu esti tu, ele sunt ele. Asta te diferentiaza de restul, ar trebui sa te simti speciala.
3. ce parte nasoala? Nu te consideri urata, este un lucru bun. Tu trebuie sa fii impacata cu tine in primul rand.
4. sa astepti baiatul sau sa lasi asa? Pai asta nu este tot o asteptare sau cum? Muta si fara prieten? 100% imposibil. Statistic vorbind poti face absolut tot ce vrei tu intr-o viata de om, pentru ca doar asta avem pana la urma. Uneori o zi trece incredibil de greu, alteori trece intr-o secunda cu o persoana draga alaturi. Iar in tot acest timp, iti garantez ca o sa faci exacr ceea ce simti si ceea ce trebuie sa faci. Nu o sa ramai muta, nu esti muta in primul rand si o sa ai si un prieten cu care o sa imparti tot ce vrei si ce nu vrei, pana cand ti se ia de el(sau cu noroc, poate ca nu happy ).

Succes iti doresc!

(Si nu uita, e viata ta, nu a altora, faci ce vrei cu ea).

| WonderGirl7 explică (pentru DoarBogdan):

Iti multumesc din suflet Bogdan.♥️
Chestia este ca eu o sa ma axez de acum pentru bac si cariera profesionala si ce a fi, a fi.
Nu mai are rost toată treaba asta din moment ce nu mai simt mai nimic pentru. el...
Toată faza a fost legata de niște hormoni, m-am îndrăgostit, o fost niște dopamina si adrenalina in creier si gata am crezut '' ca il iubesc ''.
Cn naiba o știut ca una ii indragosteala si alta e dragostea? Eu habar nu aveam despre treburile astea, le am descoperit singura (daca nimeni nu mi le-a explicat din timp) laughing
Sa vezi ce ciudat ii când il vad atractiv fizic, dar gen nu mai simt nimic.(gen trebuie sa simt ceva pentru persoana aia?). Ii ca si cum ar fi o persoana ca oricare alta laughing
Sper sa am un prieten in maxim 4 ani(?) si sa revin aici pe TPU sa ma amuz de chestiile ce le am scris aici laughing)

| DoarBogdan a răspuns (pentru WonderGirl7):

Cu drag si... Wow laughing
Felicitari. Nu ma asteptam ca cuneva de varsta ta sa gandeasca asa (adica nu in mare parte) si sa inteleaga ce se petrece in capul sau.
Da, ar trebui sa ii vezi doar ca pe niste persoane. Este ok sa fii atrasa de ei in mod sexual, este oarecum natural. Dar doar atat, fara vreun sentient.

Candva credeam ( si imca mai cred) ca autocunoasterea este ceva foarte important. Sa stii ce iti trece prin cap, e uimitor. Dar te previn, cum m-a prevenit si pe mine cineva. Este un punc in care se poate ajunge la un nemesis. Si nu vrem asta.

Dar oricum, succes la bac (la 7 este varianta b) ), numai bine!

| Trustmotorcy a răspuns:

Vreau în primul rând să îți spun bravo, ești o fată care în ziua de azi încă are valori morale mai ridicate.

În legătură cu primul sărut, french kiss. Țin să te calmez și vreau să știi că totul va veni instinctual. Ai să prinzi mișcarea foarte repede, nu-i nevoie să pui presiune pe tine.

Eu mă văd uneori foarte prost, mai ales în interacțiuni de genul. M-am descurcat din primele minute. Merg pe premiza că, dacă am reușit să o fac eu o poate face oricine.

Nu te obliga să faci un lucru pe care nu ți-l dorești. Sfatul meu este să alegi băiatul cu care te vei simți comodă și în siguranță, ca amintirea să fie una plăcută.

Mai mult, nu te consideri urâtă și ai de unde alege, nu grăbi un lucru care va apărea oricum. Te rog să-l ai împreună cu cineva pe care cu adevărat îl iubești.

Te încurajez să faci exact ce simți. Când iubești arată, sărută și nu trebuie să iasă perfect. Te vei descurca, pot să garantez, chiar dacă nu ai încredere așa multă acum.

| WonderGirl7 explică (pentru Trustmotorcy):

Iti multumesc din suflet pentru tot ❤️
Esti super. Faza ciudata este ca mie mi-a plăcut de băiat, dar de când am faza asta cu sărutul, cumva din cauza emoției mi s-au '' blocat emoțiile si sentimentele adică nici nu mai știu ce simt pentru el.
Este ciudat laughing
Sper sa fac tor ceea ce va fi bine. Ori va fi or nu va fi, habar nu am. Dacă va fi sper sa nu leșin laughing
Daca nu va fi, asta e viata...
Mulțumesc!

| Trustmotorcy a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nici vorbă, nu ai cum să leșini măi. Spune-i băiatului că este un moment special pentru tine, că ai emoții și va înțelege.

Nu-i nimic ciudat să recunoaștem ce simțim, suntem ființe umane și este complet normal să fie așa. Nu ne naștem cu experiențe, dar măcar comunică motivele pentru care te blochezi, ca să nu rămână interpretabil.

Cu plăcere, sper că vei avea un prim sărut minunat.