| Telamanala a întrebat:

Am o problema cu colegii de clasa si nu am cu cine sa o impartasesc...
Deci treaba este in felul urmator: Am un grup de colegi ( "prieteni" ) cu care stau in pauza..Si ei se comporta foarte urat cu mine. Sunt luat in ras, isi bat joc de mine tot timpul ( nu ca nu asa ar face cu toata lumea, sunt niste cretini copiii astia. ). Sunt efectiv foarte rai si nu stiu ce sa fac sad... Mi-au distrus increderea de sine, si acuma am intrat intr-un fel de deprimare care se tot accentueaza cu trecerea timpului...
De exemplu azi, cand mergeam la prima zi de scoala, m-am intalnit cu ei pe drum. Ei erau mai in fata si i-am salutat. Dupa aceea au urmat o serie de susoteli de genul " uite ce freza si-a bagat " sau " pfoaii doamne " si intoarceri in spate pe ascuns din partea lor, si rasete...
Eu nu stiu, nu mai suport. credeam ca dupa o vacanta de vara se mai schimba si ei, intra in alte anturaje. Dar nu, au ramas la fel ca si anul trecut.
Astia clar nu sunt niste prieteni reali. Se iau de cum arati, de ce faci si nici nu te mai invita cand se duc undeva prin oras. Ceva s-a schimbat de 2 ani incoace.
Stiu ca majoritatea celor care vor citi ce am scris vor spune: Pai si de ce ii mai bagi inca in seama? Ei bine, pentru ca nu am cu cine sa imi impart pauza... Si nu vreau sa fiu cineva de genul forever alone, sa rada si mai multa lume de mine.
Deci va rog, cei pe care ii vor interesa sa imi dea o mana de ajutor. ca nu mai pot...
Ce ar trebui sa fac? sad

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Deci esti luda? 1 Mah, tu habar nu ai ce inseamna preiten! Serios, pe ce lume traiesti?! Vezi ca mai sunt persoane ca lumea si in clasele paralele, nu doar la tine in clasa. Daca nu gasesti la tine in clasa, nu inseamna ca nu mai exista in toata scoala, si sigur stii pe cateva. Asa ca da-i bataie, si te rog, sa nu te mai aud niciodata cu 'astia sunt prietenii mei'. Tu habar nu ai ce inseamna 'prieten', cauta in dex sau ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aşa am şi eu doi, proştii mei, îmi bat şi eu joc de ei, şi ei de mine laughing. Dacă ăia nu îți permit să faci mişto de ei atunci e recomandat să îi ignori. De explicat nu are rost să încerci. Sunt genul cocalar, dacă bați pe unul nu va mai comenta niciunul happy.

| Never4ever a răspuns:

Încearcă să vorbești cu ei, dar separat. Dacă sunt împreună te vor lua în râs însă dacă vorbești pe rând cu ei poate vor înțelege. Iar dacă această metodă nu funcționează fă și tu mișto de ei. La o replică de genul,, uite ce freză și-a băgat,, poți contracara cu una la modul,, E-n mod sigur mai ok decât a ta.,, Nu răspunsuri jignitoare însă, atacă-i discret (verbal zic). Succes!

| Crainstorm20 a răspuns:

Eu sunt baiat. Da, si mie mi s-a intamplat tongue
Oricum du-te la un Psiholog tongue
Eu nu reusesc sa ma integrez si odata am fost la psiholog-ul scolii. Te ajuta!
Deasemenea discuta cu diriginta/diriginte si explica-i problema ta!

P.S: Practic te-au torturat psihic! sad Eu nu reusesc sa-mi fac prieteni!
Si sunt foarte timid! Du-te te va ajuta si va gasi solutia! tongue

| Morelove a răspuns:

Heey! Bro! Lasa-i in pace. Nu ii baga in seama. Si nu le spune profesorilor mereu pentru ca te vor crede paracios. Eu am avut aceiasi problema. Acum nu o mai am. Pur si simplu nu ii bag in seama mereu si chiar unii mi.ai devenit prieteni. Fi tare! Nu ii lasa sa isi bata joc de tine! Daca nu ai cu cine sa iti inparti pauza... ok! Dar cred ca te.ar ajuta un prieten. Imi dai facebookul sa vorbim?

| Gigs a răspuns:

Ah, am fost si eu baiatul ala timp de 8-9ani. la mine era mult mai rau, crede ma, uite insa ce am facut eu, am castigat simpatia fetelor si a catorva colegi din clasa prin faptul ca dupa ce faceau ceva urat cum ar fi sa imprestie lapte si corn pe banca mea impreuna cu scuipat si alte cele nu am zis nimic, am curatat si am privit cum cand aproape am terminat au venit jumatate din colegi sa ma ajute. alte gesturi de genul m au ajutat tot mai mult, mi am gasit un grup de prieteni care m au ajutat sa ma maturizez si sa ma comport pentru ca si eu eram cam fraier si prost uneori chiar daca asa m au facut ei si regimul de viata la care am fost supus, am reusit sa trec peste, si niciodata nu trebuie sa astepti sa treci singur, poti accepta ajutor si crede ma totul va fi bine, pe a 9 a am mers la un liceu groaznic, plin de oameni opusi mie asa ca am plecat, am dat de acei prieteni si am inceput sa ma schimb, acum ma cunoaste jumatate de oras desi nu e mare si am prieteni adevarati. in primul rand, daca nu poti sa ii iei la bataie sa le arati cine esti sa se teama, fa cum am facut eu, cu rabdare, oamenii aia care se purtau asa, datorita felului meu de a trata situatiile, si acum ma saluta si mai vorbim uneori ca si cum as fi fost un coleg bun

| Roxy23M a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa le arati ca nu te intereseaza de ce spun ei,si ar trebui sa le spui ceva de genul,, Stii ce? Daca cineva s-ar purta cu tine la fel cum te porti tu cu mine sunt sigur ca nu ai mai face asa ceva, ceea ce faci tu nu este frumos, ar trebui sa te gandesti si la altii nu doar la tine si sa razi mereu de cum arata altii, intr-o zi poate o sa patesti si tu cum patesc eu asa ca baga-ti mintile in cap si poarta-te civilizat straight face " Cel putin eu asa fac cu colegele mele. Sper ca ti-am fost de ajutor. big grin