| Karnivor a întrebat:

Salut, am o problema cu un vecin care ma tot da afara din scara blocului (nu stau in acelasi bloc cu el, dar blocurile "noastre" sunt vis a vis unul de celalalt si de aceea l-am numic "vecin"). Eu nu am facut niciodata ceva rau in acel bloc, nu am spart geamuri, nu am facut galagie, si de obicei sunt un tip pasnic care evita certurile si bataile, dar omul acela ma ameninta ca ma ia la bataie daca ma mai prinde in blocul respectiv.Am vorbit cu parintii mei despre aceasta problema si ei mi-au zis sa nu mai stau in acel bloc.Eu nu stau mereu acolo dar uneori mai stau cu un prieten pentru ca el locuieste in acel bloc. Ce drepturi pot sa cer in situatia asta si daca se ia de mine, am dreptul la autoaparare avand in vedera ca ma aflu in blocul in care el este locatar? Multumesc!

2 răspunsuri:
| TheFACKYouTub a răspuns:

In primul rand,daca te bate fara martori, esti tu cu el. Poti da si tu.
Daca da in tine ii faci reclamatie, dar sa ai martor.
In al 2 lea rand e spatiu public, nu privat.E scara blocului
Deci nu are dreptul sa comenteze. Vorbeste cu administratorul blocului si zii ca ai probleme cu un locatar.
Si cand mai vine la tine, inregistreazal audio si fai o reclamatie si ai scapat.O atentionare de la politie si se linisteste.
sper ca am fost explicitwinking
succes

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Tu nu esti de vina, din cate vad eu thinking
Insa daca tipul locuieste in acel bloc, atunci cand tu mergi la prietenul tau, tipului ii place sa faca pe bossul.
Tu ar trebui sa nu-l bagi in seama, chiar sa incerci sa-l eviti.Scara blocului nu este a lui.El este pur si simplu locatar, nu proprietar.
Daca o sa continuati asa, sper sa nu ajungeti la politie.
Tipul ala poate inventa ceva minciuni patetice si asa v-ati alege cu amenda sau cine stie ce.
Eu sper sa rezolvi problema.
Bafta!