| Naxite a întrebat:

Salut! Am o problemă de ceva timp. De exemplu când mă pun in pat să mă culc stau și mă învârt 3 ore înainte să pot adormi, iar dimineața mă trezesc și la cel mai mic zgomot (ex. azi m-am trezit la 5 deoarece fratele meu a mers la baie și a scârțâit parchetul - deci am dormit 5 ore azi); iar după ce mă trezesc dimineața, după câteva ore sunt foarte obosit, iar noaptea aproape apuc sa mă culc. Mă poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te pot eu ajuta.
O dată mai exact când eram în clasa a 9-a, școala începea la 7 ani și sunt născut în 1946, vara făceam o lună muncă voluntară la munci agricole. Eram în localitatea Periam cazați în internatul liceului de acolo. Eram cam 50 de băieți în dormitor. Eu personal am adormit, dar majoritatea făceau atât de multă gălăgie încât profesorii care ne conduceau în tabără, Ziegler de educație fizică, Dumitrașxu de matematică și Băieșan de muzică (și urecheală) nu reușeau să adoarmă de gălăgia făcută de noi. Au intrat la noi în dormitor, au aprins lumina și pe cine a fost găsit treaz, a fost scos în curte și supus la flotări. Câte? Până nu s-a mai putut ridica de jos.
Apoi au fost invitați la somn ușor. Au dormit strașnic. A doua zi la ora 06.00 - deșteptarea. O idee.