Întrebare recomandată | Anonim53220 a întrebat:

Salut! Am o problema de ceva timp. Se aproprie bacul si nu ma pot motiva sa invat.

Stiu ca pare si suna penal dar e cat se poate de serios si adevarat. Sunt extrem de abmbitios cand vine vorba de ceea ce vreau sa fac in viata, renunt la iesiri, persoane, comfort, seriale, jocuri etc, constientizez ca trebuie sa iau bacul cu nota mare pentru facultate dar efectiv nu ma pot concentra nici 5 minute la romana, mate, chimie.

Chestia asta m-a deprimat dar n-as zice inca depresie, stiu ce inseamna dar pare ca merge intr-acolo. Non-stop le zic alor mei sa nu ma mai bata la cap, de cateva zeci de ori pe zi imi spun sa invat, sa invat, sa invat dar nu pot. Ei imi amintesc mereu ca nu o sa am unde lucra, decat holoangar, ca in casa nu ma tine, ba ca ma tin daca platesc facturi. Nici chef de nimic nu am, nici pofta de mancare, trec peste zi cu 1000kcal si 1L apa. Deja am slabit, sunt probleme financiare in legatura cu viitorul, am avut si un accident la deget si nici nu pot scrie pentru a invata, mi se spune mereu ca ceea ce vreau sa fac in viitor nu o sa functioneze din motive materiale si religioase, ma cert mereu pe baza bacului de unde am primit si pedepse/restrictionari, sunt rece cu toti, etc. Nici nu stiu ce sa mai fac sincer, am cam inceput sa ma dau batut acum in ultimele luni si imi cam bag picioru in el viitor. Am incercat tot de la izolare de distractii pana la rugaciuni si meditari. Zici ca sunt fara speranta. Nu am timp, deja am intarziat cu invatatul dar trebuie sa ma ridic cumva. Help

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca esti atat de ambitios pe cat te crezi, dar evident ca nu poti sa faci nimic in viata fara amatarul asta de BAC, daca nu-l iei.
Daca ai fii constient ca de BAC depinde TOATA viata si cariera ta, atunci nu ai mai pierde nici un minut inutil si ai rupe cartea, ca sa fii capabil, sa-l iei.
Gandeste-te bine ce-ti doresti sa ai in viata asta, ca nu pica nimic din cer, iar sprijinitul colturile de stradasi spartul semintelor, nu te va ajuta sa realizei nimic.
Spui ca esti fara speranta, de ce? Ai o boala incurabila sa te pregatesti sa mori maine?
Eu cred ca tu nu dai doi bani pe viata asta, fiindca ai fost crescut in puf si rasfatat, oferindu-ti-se totul! Gandeste-te cat mai traiesc parintii tai, ca maine ii poti pierde si ramai muritor de foame, fiindca fara acel amart de BAC nu-ti poti lua un job decent.

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu eram la fel in perioada bacului. Ideea e ca daca te apuci sa deschizi carti o sa ai impresia ca nu poti sa inveti, ca e prea mult, ca nu ai motivatie etc.
Iti recomand sa faci variante de bac, cat mai multe variante, sunt sute de variante si pe net si in carti. Iar cand nu stii cum se rezolva ceva cauti pe net raspunsul sau intr-o carte, lectie.
Crede-ma ca daca faci cat mai multe variante vei reusi sa retii foarte multe informatii si nu va trebui sa inveti inutil si neproductiv.
Eu de ex eram praf la mate, la prima simulare am luat nota 1! La a doua simulare am luat nota 3. Apoi mai era 1 luna pana la bac, in luna aia am facut 100 de variante de pe net si la bac am luat 8

| dinaprilie a răspuns:

Hey, chill.
Daca as mai spune la inca cineva cum am luat eu bacul probabil ca o sa...infine.
Ce as face eu inlocul tau: pregatesti in primul rand corpul si mintea. Incepi prin a manca regulat ( evita pe cat posibil carbohidratii simpli - baga proteine si fructe/legume - de preferinta crude/verzi ). Renunta la muzica cu un tempo mai mare de 80 de bpm ( nu manele ). Concentreaza-te pe ce sti deja si mai documenteza-te pe ce nu sti ( vezi ce s-a dat si anii trecuti ). Evita sa vorbesti cu colegi care sunt FOARTE pregatiti ( in general este un demoralizator in comparatie cu tine ). Invata si repeta pana in penultima zi. In ultima zi nu invata nu repeta nu deschide nicio carte/caiet. Iesi la o plimbare, asculta niste muzica relaxanta etc, Mult succes!

| itsbritney a răspuns:

Dacă vrei putem învața împreuna, și eu sunt a 12-a? măcar sa știi ca ai încercat mai e foarte puțin timp. Nu contează cât înveți ci măcar sa înveți câte puțin in fiecare zi decât delochappy o sa vezi ca o sa fie bine dacă faci așa. Nu trebuie sa înveți la propriu, sa stai 3 ore cu cartea in nas si sa nu înțelegi nimic după, eu fac teste și ma ambiționez, caut răspunsuri le aplic și le rețin îmi place sa fac legături și sa fie mai schematic ca de umplutura ma descurc și singura. Am diferite aplicații pe telefon și la plictiseala poți sa faci teste și ți prind bine
poți sa arunci un ochi și pe iabacul.ro, dacă te ajuta e și un server pe discord cu diferite materiale, sfaturi de la alți copii.