| beto555bd a întrebat:

Salut. Am o problemă destul de mare să zic așa, nu pot dormi deloc noaptea chiar daca-s obosit. Mă ia somnul abia pe la 6 dimineață și dacă dorm și îmi pun alarma pentru școală la ora 7, pur și simplu nu o aud sau o sting și mă culc înapoi, mă trezesc la ora 15 și nu realizez de ce nu mi-a sunat alarma sau daca am stins-o. Acum trebuie sa stau toată noaptea treaz fara să mă culc pentru a mă putea duce la școală, că daca dorm nu mă pot trezi. Știe cineva cum as putea dormi și cam pe la ce ora ar fi indicat?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ti-ai dat peste cap ciclul circadian.

Ca sa-ti reglezi ciclul circadian si sa eviti sa-ti imbolnavesti crierul, va trebuiis a faci urmatoarele: sa NU dormi deleoc ziua, indiferent cat esti de obosit si seara sa mergi in pat, la ora 10 obligatoriu, fortandu-te sa nu te ridici din pat DELOC, si sub nici o forma sa NU deschizi nici un aparat electronic cu ecran electronic, ca-ti activeaza creierul si-ti distruge somnul.

Ia in serios somnul de noapte ca-ti afecteaza extrem de grav sanatatea creierului, declnsand boli psihice.